Fundusze ETF to jedna z dostępnych opcji dla osób inwestujących nie giełdzie. Są to fundusze inwestycyjne, które odwzorowują notowania poszczególnych indeksów giełdowych. Wraz z upływem lat inwestycja w fundusze ETF cieszy się coraz większą popularnością. Jakie są ich wady i zalety? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Fundusze ETF – definicja 

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusz giełdowy działających na podobnych zasadach jak popularne fundusze inwestycyjne. ETF-y mają za zadanie odwzorowywać sytuację określonego indeksu giełdowego. Elementami przyciągającymi tak wiele osób do inwestowania w fundusze ETF są przede wszystkim płynność, niskie koszty zarządzania oraz prostota inwestycji. 

W chwili obecnej fundusze ETF można zakupić w 100% online, bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to możliwe dzięki internetowym platformom inwestycyjnym takim jak ta prowadzona przez Saxo Bank PolskaPoczątkujący inwestorzy muszą jednak pamiętać o tym, że każda tego typu inwestycja obarczona jest stosunkowo dużym ryzykiem. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo utraty zainwestowanych środków, w pierwszej kolejności należy dokładnie przeanalizować sytuację panującą na rynku. Tylko wtedy zyskamy pewność, że podjęte decyzje biznesowe będą słuszne. 

Mimo iż w Polsce fundusze ETF są jeszcze mało popularne, to warto nadmienić, że ich historia sięga lat 90-tych ubiegłego wieku. W 2022 roku wartość wszystkich aktywów zgromadzonych w funduszach ETF wyniosła ponad 10 bilionów dolarów amerykańskich. Obecnie na całym świecie notowanych jest około 10 tysięcy funduszy ETF, które są oparte o rozmaite indeksy giełdowe. 

Jakie są wady i zalety funduszy ETF? 

Każdy instrument finansowy posiada określone wady i zalety. Mocną stroną funduszy ETF jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Mamy możliwość kupowania i sprzedawania ich na giełdzie online bez wychodzenia z domu o dowolnie wybranej porze, co stanowi ogromne ułatwienie. ETF-y podobnie jak akcje, są zdywersyfikowane i zarządzane w profesjonalny sposób. Jest to świetny instrument finansowy dedykowany przede wszystkim do realizacji długoterminowych inwestycji. 

Oprócz mocnych stron są także i wady. Z racji tego, iż ETF-y odwzorowują sytuację indeksów giełdowych, ich ceny mogą się dość istotnie zmieniać. Specjaliści wskazują także na ryzyko walutowe pojawiające się wtedy, gdy stawiamy na zakup ETF-ów opartych na zagranicznych indeksach, np. DAX. Wszelkiego rodzaju wahania kursów walut będą wpływały na opłacalność naszej inwestycji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here