Jednym z najważniejszych dla studenta pytań jest to, gdzie w czasie swojej nauki ma zamieszkać. Od tego bowiem pytania zależeć będzie całe jego studenckie życie.

Zdeterminuje ono to, jakich ludzi pozna, jakie nawiąże przyjaźnie i jakiego partnera będzie mieć. Mamy więc dwie, podstawowe możliwości. W tym artykule odpowiemy, gdzie lepiej odnajdzie się student? W akademiku, czy na stancji?

Jakie są plusy i minusy mieszkania w standardowym, miejskim akademiku?

Zwykły, miejski akademik jest podstawową, najczęściej wybieranym wariantem przez większość studentów. Czy jednak wybór ten jest najlepszy? W tym przypadku odpowiedź zależeć będzie od preferencji danego studenta. Jeśli dla przykładu jesteśmy osobą towarzyską, z dużym dystansem do siebie, a co najważniejsze nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy pedantami, nadmiernie dbającymi o porządek i ciszę potrzebną do nauki – to miejski akademik będzie odpowiednim wyborem. Jeśli natomiast cenimy sobie dyskrecję, intymność i porządek – to może się okazać, że częste imprezy i niezbyt wygórowane warunki bytowe negatywnie odbiją się na naszej opinii o wspomnianym miejscu.

W większości przypadków miejski akademik jest bowiem miejscem, w którym standardy bytowe reprezentują dość niski poziom. Najbardziej widocznym tego przykładem będzie jedna łazienka, przypadająca na piętro, która w dodatku często przeznaczona jest zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.

Inną kwestią są maleńkie, dwu lub trzyosobowe pokoje. Wystrój takiego pomieszczenia jest dość charakterystyczny i często wygląda podobnie – nieważne w jakim mieście byśmy się znaleźli. Sprowadza się on zazwyczaj do zdezelowanych, często pamiętających jeszcze PRL mebli i ścian pomalowanych schodzącą, żółtą farbą. Dochodzi do tego brak lodówki, więc studenci swoje jedzenie trzymać muszą w zawalonej nim zbiorczej lodówce, która znajduje się w jednej na piętro kuchni.

Dodać do tego należy ciągłe imprezy i brak intymności. Dla studenta na pierwszym roku, który wyrwał się spod rodzicielskiej opieki będzie to ciekawa odmiana, na kolejnych latach studiów może się jednak znudzić.

Akademik

Źródło: Pixabay

Jakie są plusy i minusy mieszkania na stancji?

Sytuacją zgoła odmienną jest możliwość zamieszkania na stancji, to jest w pokoju do wynajęcia dla studentów. Tutaj – dla odmiany – prywatności będziemy mieli aż nadto. Może się to z kolei negatywnie odbić na naszym życiu towarzyskim. Będziemy mogli przez to opuścić ważną imprezę, na której powinniśmy się pojawić, albo nie nawiązać przyjaźni z wieloma ciekawymi ludźmi. Pamiętać bowiem należy, że akademik przy wszystkich swoich wadach jest wielkim tyglem kulturowym, w którym mieszają się ludzie z całego świata. W najgorszym razie nie spotkamy przeznaczonej nam egzotycznej, pociągającej nas partnerki lub partnera. Jak się więc przed tym ustrzec? I czy istnieje rozwiązanie pośrednie między tymi dwoma skrajnościami?

stancja

Źródło: Pokoje studenckie w LivinnX

Prywatny akademik – rozwiązanie kompromisowe

Na szczęście istnieje rozwiązanie kompromisowe pomiędzy standardowym, akademikiem miejskim, a pokojami do wynajęcia przez studentów, na tak zwanych stancjach. Jest nim akademik prywatny. Dlaczego więc wielu studentów mieszkanie w nim określa jako zdecydowanie najlepsze rozwiązanie?

Odpowiedź sprowadza się do dwóch punktów. Po pierwsze: akademik prywatny jest miejscem, w którym standardy bytowe nierzadko wielokrotnie przewyższają nie tylko te znane nam z akademików publicznych, ale także i ze stancji! Za przykład niech posłuży nam fakt, że w większości prywatnych akademików bez problemu otrzymamy w pełni wyposażony i funkcjonalny pokój jednoosobowy. Jego standard w wielu przypadkach odpowiadać będzie dobrej klasy apartamentowi.

Podsumowanie

Sumując ze sobą plusy i minusy wszystkich powyższych możliwości stwierdzić należy, że prywatny akademik z reguły zaoferuje nam najlepsze, możliwe warunki. Docenią je zarówno ci studenci, którzy lubią beztroską zabawę, jak i ci, którzy cenią sobie spokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here