Jak szybciej spłacić kredyt? Zobacz co warto wiedzieć o szybszej spłacie zobowiązania

0
758

Szybsza spłata kredytu to bardzo korzystne rozwiązanie z wielu powodów. Po pierwsze kredytobiorca może uwolnić się od ciężaru finansowego, który niewątpliwie stanowi każda rata zobowiązania. Po spłacie kredytu w domowym budżecie zostają dodatkowe pieniądze, które można zaoszczędzić lub przeznaczyć na przyjemności.

Drugą zaletą decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu jest to, że na mocy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należy Ci się proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów np. prowizji. Oznacza to, że możesz zyskać nie tylko spokój i uwolnić się od wierzyciela, ale także otrzymać pieniądze. Razem ze specjalistami kredytowymi Habza Finanse przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad jak szybciej spłacić kredyt.

Szybsza spłata kredytu – oszczędności

Wielu osobom wydaje się, że dobrze zarządza swoimi finansami, jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Często wydajemy pieniądze na zbędne rzeczy w momencie, gdy ich ograniczenie mogłoby nam przynieść spore oszczędności. Dla przykładu z łatwością możesz zaoszczędzić na prądzie, wodzie i zakupach. Wystarczy, że przed zakupami przygotujesz listę rzeczy, które są Ci niezbędne i będziesz się jej trzymał. Oszczędzając na rachunkach za energię elektryczną i wodę zyskujesz dodatkowe środki, a wcale nie musisz wprowadzać wielu zmian.

W pewnym momencie Twoje oszczędności będą się robić coraz większe, a Ty nawet nie zauważysz braku tych pieniędzy w portfelu. Tak zgromadzone środki mogą przydać Ci się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim będziesz miał poduszkę finansową, która przyda się w trudnych sytuacjach. Po drugie możesz nadpłacić swój kredyt lub nawet całkowicie go spłacić, jeśli nie masz lepszego pomysłu na zagospodarowanie zaoszczędzonych środków.

Dobrym pomysłem na oszczędzanie jest uruchomienie w aplikacji mobilnej banku automatycznego oszczędzania pieniędzy po każdej transakcji. Może to być procent od każdej kwoty lub np. 5 zł po każdej wykonanej płatności kartą. Nie odczujesz braku takich małych sum, a w pewnym momencie może zgromadzić Ci się spora kwota, którą możesz odłożyć na poczet spłaty kredytu.

Nadpłacanie kredytu

Gromadzenie oszczędności, które pozwolą Ci spłacić cały kredyt, może trwać stosunkowo długo – szczególnie jeśli w grę wchodzi np. kredyt hipoteczny lub inne długoterminowe zobowiązanie https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/  Nie oznacza to jednak, że nie możesz zrobić nic w kierunku szybszej spłaty i obniżenia kosztów zobowiązania. Dobrym pomysłem będzie nadpłacanie kredytu każdego miesiąca. Mogą to być nawet niewielkie sumy, jednak pamiętaj, że przybliżają Cię one do tego, aby szybciej spłacić zobowiązanie.

Każda rata kredytu składa się z dwóch części – odsetkowej oraz kapitałowej. Wysokość odsetek zależy nie tylko od prowizji i oprocentowania, ale także od tego, ile kapitału pozostało do spłaty, ponieważ to od tej sumy naliczane są odsetki. Jeśli będziesz nadpłacać kredyt, to zmniejszasz pozostały do uregulowania kapitał, co sprawia, że w kolejnych miesiącach naliczane są niże odsetki.

W taki sposób szybciej spłacisz swój kredyt i zmniejszysz jego całkowity koszt. Oszczędności mogą być naprawdę spektakularne, jeśli w grę wchodzą kredyty na kilkaset tysięcy złotych. Jeśli będziesz regularnie nadpłacać takie zobowiązanie, to możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowanie

Szybsza spłata kredytu może być bardzo opłacalną decyzją. Warto to zrobić poprzez oszczędzanie i nadpłacanie zobowiązania. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, czy nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Wszystkie informacje znajdziesz w swojej umowie kredytowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here