Czytanie wcale nie musi być drogą pasją. Ważne jest bowiem nie tylko, co czytamy, ale także gdzie kupujemy książki. Dlatego też powstaje coraz więcej alternatyw do sieciowych księgarni, które oferują nie tylko przystępne ceny, ale także szeroki asortyment.

Księgarnia internetowa oraz stacjonarna różnią się nie tylko metodą zakupów, ale także innymi cenami. Która z nich jest bardziej opłacalna dla naszego portfela?

Rozwój czytelnictwa w Polsce

Mniej niż 40% Polaków przeczytało w ciągu roku co najmniej jedną książkę. Z kolei ponad 60% nie przeczytało ani jednej pozycji. Trend ten zdaje się utrzymywać w Polsce już od kilku lat. Biblioteka Narodowa wskazuje jako jeden z powodów takiego stanu rzeczy, traktowanie książek, wyłącznie jako elementu formalnej edukacji. Im jesteśmy starsi, tym rzadziej sięgamy po nową lekturę. Opuszczając gmachy szkoły czy uniwersytetu, odchodzimy od czytania, które traktujemy jako przeżytek.

Niewątpliwie wpływ mają same ceny książek. Marże w księgarniach stacjonarnych potrafią być na tyle wysokie, że skutecznie zniechęcają do zakupów kolejnych egzemplarzy. Stworzenie zaś domowej biblioteczki może wiązać się z wysokim wydatkiem. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się zakupy książek online, które cechują przystępniejsze ceny.

Księgarnia internetowa – niższe ceny?

Sieciowe, stacjonarne sklepy mogą szybko nadwyrężyć nasz budżet w przeciwieństwie do zakupów online. Dotyczy to nie tylko czytelnictwa, ale także wielu innych artykułów, które może nabyć po lepszej cenie. Jakie korzyści niosą ze sobą zakupy online?

Księgarnia internetowa charakteryzuje się nie bez przyczyny niższymi cenami. Ze względu na brak konieczności wynajmowania powierzchni w centrach handlowych oraz zatrudniania obsługi do każdej placówki, księgarnia może nakładać niższe marże na swoje produkty. Przekłada się to bezpośrednio na ostateczne ceny książek, które potrafią być znacznie niższe niż w przypadku sieci stacjonarnej.

Również oferta jest znacznie bardziej zróżnicowana. Kiedyś, żeby otrzymać wybrany egzemplarz, musieliśmy odwiedzić kilka punktów, licząc na to, że dany tytuł będzie dostępny. Teraz wystarczy kilka kliknięć, aby otrzymać książkę, na której nam zależy. Księgarnie internetowe są szeroko zaopatrzone w tytuły z różnych dziedzin. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy poradnika kulinarnego, czy przewodnika po egzotycznych krajach, bez problemu dokonamy zamówienia.

Jak wybrać księgarnię internetową?

W ostatnich latach powstała niejedna księgarnia internetowa, która zachęca użytkowników szeroką ofertą i niskimi cenami. Czym jednak warto kierować się przy jej wyborze? Cena oraz asortyment nie powinny być naszymi jedynymi wyznacznikami.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę także na inne czynniki jak renoma oraz zaufanie wśród innych użytkowników. Wybrana księgarnia online powinna oferować bezpieczną formę płatności, a także szybką wysyłkę. Dzięki temu otrzymamy nasz upragniony egzemplarz już po kilku dniach od złożenia zamówienia. 

Kupując książki w internecie, nie tylko zaoszczędzamy pieniądze, ale także czas. Dokonanie zamówienia nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut, natomiast wybrany tytuł zapewni nam wiele godzin ekscytującej przygody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here