Teorii ewolucji naucza się w szkołach. Podobno każdy racjonalnie myślący człowiek uważa ją za prawdziwą. Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, skąd właściwie wiesz to, co uznajesz za prawdziwe?

Otwartość umysłu – pozorna czy faktyczna?

We współczesnym dyskursie na tematy naukowe często padają sformułowania o otwartości umysłu, gotowości do weryfikowania poglądów oraz o teoriach, które są oparte na twardych dowodach. Problem w tym, że osoby używające tych sformułowań nie stosują się do apeli, które wygłaszają. Okazuje się, że niektórzy zapaleni entuzjaści nauki, będący zwolennikami teorii ewolucji, nigdy nie poświęcili czasu ani wysiłku, żeby na poważnie skonfrontować się z argumentami drugiej strony. Nie mieli na tyle otwartości umysłu, żeby powiedzieć sobie: mogę być w błędzie.

Kardynalnym błędem w dyskusji jest lekceważenie przeciwnika. Prawdziwy naukowiec kieruje się pokorą i krytycyzmem wobec własnego stanowiska. Tymczasem specjaliści w dziedzinie biologii czy nauk o Ziemi, którzy ewolucję uznają za oczywistość, są skłonni traktować swoich oponentów z góry. Gdyby na chwilę zdjęli klapki z oczu i odłożyli dumę na bok, mieliby szansę zobaczyć świat z nowej, szerszej perspektywy. Na ewolucjamyslenia.pl możesz zapoznać się z tą szerszą perspektywą i samodzielnie ocenić, czy jest warta uwagi.

Odwaga, by myśleć samodzielnie

Prawda jest taka, że większość ludzi podąża na ślepo za tym, co im się mówi. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dane stwierdzenie – na przykład na temat ewolucji – wypowiadane jest przez kogoś uznawanego za autorytet. Prawie nikt nie zadaje sobie pytania, czy ten ktoś rzeczywiście zasługuje na to, by być autorytetem. Może Ty również nie wychylasz się i nie stawiasz głośno pytań, bo boisz się sprzeciwić powszechnej opinii. Wchodząc na ewolucjamyslenia.pl możesz to zmienić.

Problem w tym, że naukowcy-ewolucjoniści, którzy zachęcają do podważania autorytetów i posługiwania się rozumem, sami utknęli w skostniałych systemach myślenia. Nie tolerują tego, że ktoś może myśleć nieszablonowo, zupełnie inaczej niż oni. Ewolucjonizm przerodził się w dogmat, którego nie wolno kwestionować. Społecznie przyjęło się, że nie wypada mieć innych poglądów. Czy to jest naprawdę naukowe podejście? Kto poważy się myśleć w sposób niezależny?

Czy kiedykolwiek prowadziłeś badania w dziedzinie geologii, czy czytałeś prace naukowe poświęcone tematyce ewolucji? Skąd wiesz to, o czym sądzisz, że jest twoją pewną wiedzą? W portalu Ewolucja Myślenia znajdziesz zachętę do zgłębienia tajników takich nauk jak biologia i geologia, gdyż to fascynujące dziedziny. Nauka o Ziemi to wiedza o miejscu, które jest naszym domem.

Ostatecznie, każdy człowiek sam podejmuje decyzję, czy chce używać swojego intelektu. Czy chcesz wyruszyć w samodzielną intelektualną wędrówkę, podczas której odkryjesz tajemnice Ziemi? Ryzykujesz zmianę swoich przekonań o sto osiemdziesiąt stopni, lecz dzięki temu możesz zyskać najcenniejszą dla naukowca wartość – prawdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here