Sytuacja w szkolnictwie nie wygląda ciekawie, niestety lekcje online nie do końca spełniają swoją rolę i czasami trudno zachęcić młodych ludzi i dzieci, aby w takich lekcjach uczestniczyli. Zatem tutaj pojawia się pytanie: jak efektywnie się uczyć, by się czegoś nauczyć, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa, ale cały czas?

Po pierwsze: koncentracja

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z nas jest inny i dlatego nie wszyscy uczą się w tym samy czasie, a niektórzy zwyczajnie tego czasu potrzebują. Ale aby w ogóle móc mówić o efektywnej nauce trzeba być dobrze skoncentrowanym, a więc nic nie może nas rozpraszać. Zatem należy wyłączyć nie tylko komputer, ale i smartphona, gdyż zwyczajnie odrywają naszą uwagę od nauki, a tego przecież chcemy uniknąć. Ponadto nie można uczyć się i oglądać telewizji, bo tak się nie da. Są może osoby, które potrafią skoncentrować się na kilku rzeczach, ale bądźmy szczerzy, są one w mniejszości. Większość z nas podczas uczenia się nie może mieć żadnego rozpraszacza.

Po drugie: no food, czyli o zakazie jedzenia podczas nauki

Każdy z nas zna sposoby, które chętnie stosuje tylko po to, aby choć na chwilę móc odpocząć od nauki. Jest ich dużo, a jednym z ulubionych jest jedzenie. A więc pamiętajcie, że podczas nauki obowiązuje „no food”, czyli kategoryczny zakaz jedzenie. Nie można podjadać nawet chipsów czy cukierków, nawet rzucie gumy jest niewskazane, gdyż może odwracać uwagę od tego na czym trzeba się skoncentrować, a więc nauki. Swoją drogą na lekcji się nie je, a więc naukę traktujcie jako lekcje, przy czym to wy jesteście uczącym się i zarazem odpytującym. Możecie pod ręką mieć jedynie wodę, ale nic więcej, gdyż wszystkie rzeczy będą Was rozpraszać. Warto pamiętać, że egzamin dla ósmoklasisty to duży stres, podobnie jak matura, dlatego też nauki nie można zostawiać na ostatnią chwilę i skoro w sumie z przymusu, zamiast chodzić do szkoły, uczestniczy się w lekcjach online i przez to ma się więcej wolnego czasu, to ten czas trzeba bezwzględnie wykorzystać, choćby na nadrabianie zaległości.

Po trzecie: odpowiednia pora

Czasami każdemu z nas nie chciało się uczyć bądź nie chce się uczyć, to zrozumiałe, w końcu od czasu do czasu można pozwolić sobie na trochę lenistwa, byle nie za często. Ale jeżeli sądzicie, że nadrobicie lenistwo ucząc się zaległego materiału w nocy, to jesteście w dużym błędzie. Nocą będziecie myśleć tylko i wyłącznie o śnie i żadna nauka nie może być efektywna. Pamiętajcie też, że chowanie książki pod poduszką, na której śpicie nie sprawi, że nocą wiedza wejdzie Wam do głowy, a rano obudzicie się mądrzejsi, rano co najwyżej obudzicie się niewyspani i z bólem głowy spowodowanym książką pod poduszką. Naukę należy więc rozpocząć jak najwcześniej, wtedy też będzie Wam łatwiej nie tylko się uczyć, ale i nauczyć. Co 3 godziny przyda Wam się też przerwa, choćby półgodzinna, podczas której zjecie posiłek czy odpoczniecie.

Po czwarte: kawa to wróg, nie przyjaciel

Nawet jeżeli wydaje się Wam, że jesteście dorośli, to nadal jesteście nastolatkami, a więc kawę zostawcie dorosłym, Wam może co najwyżej zaszkodzić. Swoją drogą nie zawsze działa ona pobudzająco, a więc nie tylko będziecie czuli zmęczenie, ale dodatkowo możecie mieć mdłości, a tego Wam nie życzymy. Podobnie jak nie powinniście pić napojów energetycznych, które swoją drogą są szkodliwe dla wszystkich, niezależnie od wieku. Pamiętajcie jeszcze o odpowiednim odżywianiu się, bo dzięki temu będziecie lepiej się czuć, a więc łatwiej będzie się Wam uczyć. Dieta powinna być lekkostrawna i oparta na zdrowych produktach, a nie jedzeniu typu „fast food”. Musimy jeszcze Wam przypomnieć, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, a więc trzeba go jeść.

Oczywiście może się okazać, że pomimo szczerych chęci zwyczajnie nie rozumiecie danego materiału. Wtedy też poproście o pomoc rodziców, którzy na pewno Wam pomogą. Alternatywą są jeszcze korepetycje, ale aktualnie nie są wskazane z powodu pandemii koronawirusa. Zawsze jednak możecie skorzystać z pomocy online, choćby nauczycieli czy poprosić koleżankę bądź kolegę o wytłumaczenie Wam zagadnień, również w wersji online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here