Matura to zdecydowanie jedno z ważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Może zadecydować o tym czy dostaniemy się na wymarzone studia, a tym samym wpłynąć na całą naszą przyszłość. Jeśli chcemy, aby furtka do dalszej kariery została nam szeroko otwarta, musimy najpierw włożyć w to nieco wysiłku i zaangażowania. Należy odpowiednio się przygotować, aby uzyskane wyniki umożliwiły nam rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Niezbędne są więc odpowiednio wcześniej robione powtórki materiału, który towarzyszył nam przez ostatnie lata liceum czy technikum. W związku z tym, że do maja niewiele już pozostało, czas najwyższy zabrać się za porządne przygotowania. Jeśli już teraz nieco przeraża Cię ilość materiału, który musisz opanować, postaraj się wprowadzić kilka zasad, które ustrukturyzują Twoją pracę i sprawią, że nie będzie aż tak straszna. Od czego więc zacząć?

Zacznij od porządkowania

Spoglądając na zakres materiału, który obowiązuje nas na maturze z pewnością niejednego z nas ogarnia lekkie przerażenie. W związku z tym, że zależy nam na jak najlepszych wynikach, czujemy dość sporą presję, która potrafi niekiedy skutecznie paraliżować. Tym bardziej, że oprócz egzaminów z poziomu podstawowego, czeka nas przynajmniej jeden z przedmiotu rozszerzonego. To, co na pewno się tu nie przyda to chaos i bałagan, dlatego zacznij od uporządkowania wszystkich materiałów. Ustal co dokładnie Cię obowiązuje, tak abyś niczego nie przeoczył w trakcie powtórek. Spisz sobie na kartce lub w komputerze przedmioty i znajdujące się w jego zakresie tematy. Dzięki temu spojrzysz na to z szerszej perspektywy mając świadomość ile rzeczywiście pracy Cię czeka. Jeśli nie chcesz niczego pominąć, możesz skorzystać ze strony takiej jak platforma edukacyjna dlaucznia.pl. Znajdziesz tam uporządkowane informacje, które dadzą Ci gwarancję, że niczego nie zignorowałeś.

Zrób szczegółowy plan

Kiedy będziesz już wiedział ile materiału na Ciebie czeka, czas przejść do kolejnego kroku, który pomoże Ci to wszystko zawrzeć w pewnym schemacie. Nie ma nic bardziej skutecznego niż szczegółowe planowanie. Przydaje się ono w wielu dziedzinach naszego życia, dlatego warto wykorzystać je również w przygotowaniach do matury. Mając rozpisany każdy przedmiot wraz z jego podziałem na poszczególne tematy możesz sięgnąć po kalendarz. Tworząc cały harmonogram naprawdę wiele zyskujesz. Po pierwsze, nie musisz się już martwić, że na coś nie starczy Ci czasu, ponieważ jeśli tylko będziesz działał zgodnie z planem, ze wszystkim się wyrobisz. Po drugie, nie będziesz miał wątpliwości co danego dnia Cię czeka, ponieważ wszystko będziesz miał dokładnie rozpisane. Pamiętaj jednak o tym, że o wiele lepszym sposobem będzie nauka mniejszych partii materiału, ale z większą częstotliwością. Dzięki stosowaniu się do tej zasady informacje mają szansę uporządkować się w Twojej głowie, a tym samym zostać w niej na dłużej.

Znajdź rzetelne źródła wiedzy

Uporządkowanie i rozplanowanie materiału na klika nadchodzących miesięcy to podstawa do tego, aby niczego nie pominąć i ze wszystkim zdążyć na czas. Natomiast nauka nie obędzie się bez posiadania odpowiednich i rzetelnych źródeł, które zagwarantują nam, że to czego się uczymy rzeczywiście nas obowiązuje. Oczywiście pierwszym z nich są podręczniki, które studiowaliśmy przez ostatnie lata, natomiast dla niektórych mogą się one okazać formą, która nie sprzyja skutecznym powtórkom. Z tego powodu, warto poszukać innych metod na dobre przygotowanie się do matury. Bardzo pomocna okazuje się platforma edukacyjna dlaucznia.pl, która zawiera dane kompatybilne z tymi, które towarzyszyły nam w szkole. Jednak to czym się różni to sposób ich przekazania. Znajdziesz tam podział na wszystkie przedmioty, gdzie przy każdym temacie znajdują się krótsze i dłuższe teksty, filmiki wideo czy infografiki. Co więcej, możesz uczyć się za pomocą fiszek oraz weryfikować wiedzę korzystając z dostępnych quizów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here