Szkolenia BHP wymagane są w każdym miejscu pracy. Niezależnie od tego, czy jest to praca biurowa, czy też fizyczna, wprowadzające, a także okresowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy są absolutnie konieczne. Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Po co są szkolenia BHP?

Szkolenia z zakresu BHP mają za zadanie zwrócić uwagę nowych pracowników na zasady bezpieczeństwa w miejscu pracy, jak i okresowo kontrolować stan bezpieczeństwa w danym zakładzie. Szkolenia BHP to zarówno osobiste szkolenie pracowników z ich praw i obowiązków w miejscu pracy, jak i wskazania i regulacje dla pracodawcy. Pracownik, który uczestniczy w takim szkoleniu musi być zatrudniony na umowę o pracę. W przypadku umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło, pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzić szkolenia BHP, jednak bardzo często jest to wskazane i wręcz konieczne. Szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy różni się w zależności od stanowiska, na jakim zatrudniony jest pracownik. Inne zasady bezpieczeństwa będą potrzebne w pracy na budowie, a inne w przypadku stanowiska biurowego.

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Ponieważ szkolenia BHP zawierają w sobie wiele różnych wskazówek i elementów prawa pracy, nie każdy może je prowadzić. Szkolenia BHP prowadzone przez doświadczonych specjalistów będą poprawnymi, certyfikowanymi sposobami na zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Aby prowadzić szkolenie BHP nie trzeba w świetle obecnych przepisów kończyć kursu pedagogicznego, ani studiów podyplomowych, jednak każdy instruktor musi posiadać “zasób wiedzy w zakresie bhp”, przygotowanie dydaktyczne, oraz doświadczenie zawodowe. Oznacza to, że osoba, która prowadzi szkolenie BHP nie musi być absolwentem studiów wyższych na kierunku związanym z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, ale musi posiadać udokumentowaną wiedzę w tym zakresie – na przykład przedmiot na studiach z temaru metodyki szkoleń BHP. Warto przed wybraniem odpowiedniej firmy sprawdzić wszystkie certyfikaty osób prowadzących szkolenia.

Jak dobrze wybrać firmę do szkoleń BHP?

Szkolenia z zakresu BHP są bardzo ważne w każdej pracy, szczególnie takiej, która generuje ryzyko dla pracowników. W pracach magazynowych, produkcyjnych lub na budowach, rzetelnie przeprowadzone szkolenia BHP są podstawą dobrego funkcjonowania całego zakładu oraz ekipy pracowniczej. Jest to także bardzo często niezbędny warunek potrzebny do uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie prac.

Instruktorzy BHP potrzebni są także, aby przeprowadzać okresowe szkolenia dla pracowników. Ich częstotliwość jest różna i określana dla każdej dziedziny osobno.

Firmy BHP zajmują się szkoleniami, ale także wzywane są do różnego rodzaju miejsc pracy na przykład, kiedy zdarzy się wypadek. Instruktorzy BHP muszą wtedy ocenić, czy nie doszło do naruszenia zasad BHP.

Tym bardziej istotne jest wybranie firmy, która w przystępny i rzetelny sposób przedstawi potencjalne zagrożenia płynące z konkretnego stanowiska pracy i wskaże, jak zapobiec ich powstawaniu. Przed wyborem firmy warto więc sprawdzić, jakiego rodzaju certyfikaty posiadają instruktorzy, czy skończyli studia lub szkołę w temacie związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także, czy firma posiada dobre opinie. Warto również sprawdzić doświadczenie – im więcej instruktaży przeprowadzonych, tym lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here