Kolagen ma niezwykle korzystny wpływ na organizm, jest składnikiem budulcowym, wchodzi w skład wielu tkanek. Coraz więcej mówi się o tym, jak niebezpieczne są niedobory tego białka, które pojawiają się już nawet u młodych osób. Za degradację kolagenu w organizmie odpowiada wiele czynników. Wymienić można między innymi wiek, stres, źle zbilansowaną dietę. Organizm z czasem nie jest już w stanie syntetyzować wystarczającej ilości włókien kolagenowych, co niestety wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Na szczęście można uzupełnić powstałe braki i im przeciwdziałać, z pomocą przychodzą suplementy diety typu kolagen do picia, w proszku lub w tabletkach.
Jak kolagen wpływa na organizm?
Organizm produkuje niektóre rodzaje białek, a jednym z nich jest kolagen. Zdolność do jego syntezowania zaczyna się zmieniać już po dwudziestym piątym roku życia. Kluczowe jest to, aby przeciwdziałać jego niedoborom, bo wiąże się to z wieloma niepożądanymi skutkami ubocznymi. Kolagen wchodzi w skład ścięgien, mięśni, kości, skóry, chrząstek, naczyń krwionośnych, rogówki. Jego prawidłowe stężenie przekłada się na gładką i elastyczną skórę, dobrze nawilżoną i napiętą. Można też liczyć na sprawny układ kostno-stawowy. Jeśli jednak zabraknie kolagenu, to stawy zaczną sztywnieć i skrzypieć, pojawi się ból i stan zapalny oraz problemy z poruszaniem. Kolagen przyspiesza również gojenie ran i zrastanie kości. Spłyca powstałe blizny i zmarszczki, walczy z cellulitem i rozstępami. Można powiedzieć, że jest on eliksirem młodości, chroni także przed stresem oksydacyjnym. Zwiększa elastyczność nie tylko skóry czy ścięgien, ale także naczyń krwionośnych. Usprawnia przepływ krwi, pobudza limfę. Działa ochronnie również na narządy wewnętrzne w postaci nerek, wątroby i nawet żołądka. Przeciwdziała wnikaniu do organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów. Wspiera układ odpornościowy w walce z patogenami, toksynami i komórkami nowotworowymi.
Jakie właściwości ma kolagen?
Kolagen pomaga wyregulować ciśnienie krwi, rozszerza tętnice i ułatwia ich oczyszczanie ze złogów. Usprawnia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego. Regeneruje komórki będące częścią układu trawiennego. Uszczelnia powstałe uchyłki w jelicie, przeciwdziała refluksowi i rozwojowi chorób układu pokarmowego. Wpływa również na procesy metaboliczne, uczestniczy w przemianach glukozy w energię. Sprzyja chudnięciu i pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Włókna kolagenowe spowalniają proces degradacji stawów, ścięgien i więzadeł. Odpowiednie stężenie kolagenu w organizmie przeciwdziała wysuszeniu skóry, kruchości paznokci, osłabieniu i łamliwości włosów, powstawaniu cellulitu i rozstępów. Białko to zapobiega sztywności i bólowi stawów, W przypadku jego niedoboru mogą pojawić się krwawienia, bóle mięśniowe, stany depresyjne, paradontoza, zmiany zwyrodnieniowe. Skóra staje się zwiotczała, pozbawiona blasku, pomarszczona, sucha, podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Kolagen zapobiega utracie masy kostnej, której ilość maleje z wiekiem, co skutkuje rozwojem chorób kości typu osteoporoza.