Znajomość i sprawne posługiwanie się językiem angielskim jest pewnego rodzaju standardem w dzisiejszej rzeczywistości. Jest niezwykle użyteczny w codziennym życiu i choć nie zwracamy na to szczególnej uwagi mamy z nim styczność częściej niż nam się wydaje. Jego znajomość okazuje się nieoceniona, gdy musimy wyszukać jakieś informacje, poprowadzić rozmowę z obcokrajowcem lub chcemy obejrzeć film, który nie posiada opcji włączenia lektora. Podróżując i chcąc maksymalnie wykorzystać czas zagranicą, niezbędnym okazuje się posiadanie choć podstawowej wiedzy. Język angielski jest przydatny zarówno w szkole, pracy, jak i podczas spędzania czasu wolnego. Z tego powodu, nie powinno nikogo dziwić, że niemal każda uczelnia wyższa wymaga od nas jak najwyższej punktacji, która może zadecydować o tym, czy dostaniemy się na wymarzone studia, czy też nie. Na maturze możemy zdawać go jedynie na poziomie podstawowym lub także rozszerzonym. Najczęściej uczniowie decydują się na obydwa z nich. Jak więc dobrze się do niej przygotować?

Stwórz plan działania

Pierwsze co powinniśmy zrobić przygotowując się do matury z jakiegokolwiek przedmiotu to opracować szczegółowy plan. To krok, który niestety bardzo często jest bagatelizowany. Natomiast jest to bardzo ważne, aby wiedzieć co i kiedy nas czeka. Pozwoli to na odciążenie swoich myśli od wiszącego w powietrzu stresu. Dlaczego? Mając wszystko rozpisane na konkretne dni, będziemy mieli pewność że niczego nie pominiemy i zdążymy powtórzyć wszystko do dnia matury. W związku z tym, że spis treści, który proponują podręczniki do angielskiego w pełni pokrywa się z tym czego możemy spodziewać na maturze, warto właśnie o niego oprzeć nasz plan. Pozwoli Ci to także zaoszczędzić sporo czasu, z uwagi na to, że nie będziesz musiał każdego dnia zastanawiać się jaką partię materiału przerobić.

Część pisemna

Z pewnością wszyscy dobrze znamy podział matury z języka obcego. Pierwszą częścią jest część pisemna. Najpierw piszemy ją na poziomie podstawowym, a następnie czeka nas jego rozszerzenie. W głównej mierze wymagana jest od nas znajomość słówek oraz gramatyki. W większości przypadków, podręczniki do angielskiego, posiadają na samym końcu zwarte podsumowania konkretnych zagadnień. Znajdziemy tam między innymi opisy czasów, które potrafią skutecznie spędzić sen z powiek niejednemu z nas. Natomiast jest to coś co jesteśmy w stanie w prosty sposób zlokalizować, co innego jest w przypadku słówek. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ na arkuszu maturalnym może znaleźć się tak naprawdę wszystko. Wymaga to od nas wszechstronnej wiedzy, aby nie zostać zaskoczonym. Warto więc, przewertować cały podręcznik i zaznaczyć lub wypisać nieznane słownictwo. Oprócz tego, nie zapomnij o regularnym wypełnianiu przykładowych arkuszy, które na przykład pojawiały się w poprzednich latach.

Część ustna

Drugą częścią egzaminu maturalnego z języka angielskiego jest część ustna. To właśnie ona powoduje u nas najwięcej stresu. Dzieje się tak z przeróżnych przyczyn. Jedną z nich może być to, że czasu na zastanowienie się jest o wiele mniej niż w przypadku części pisemnej. Po drugie, siedzi przed nami komisja, która uważnie słucha tego co mamy do powiedzenia. W związku z tym, istnieje większa szansa na to, że zdarzą nam się jakieś pomyłki. Natomiast, praktyka czyni mistrza, więc mając duże obawy, po prostu ćwicz jak najwięcej. Możesz zacząć od samodzielnego mówienia do siebie w domu, a kiedy już nieco się oswoisz z całą formuła poproś swoich znajomych czy rodziców, żeby przeprowadzili Ci taki „próby egzamin”. A co dokładnie obejmuje matura ustna? Składa się z trzech elementów. Pierwszym jest dialog z jednym z członków komisji. Drugie zadanie zawiera ilustrację, którą należy opisać. Natomiast na samym końcu wybieramy jeden z przedstawionych nam obrazków i argumentujemy naszą decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here