Prawo dzieli się na kilka dziedzin. Głównymi jego gałęziami jest prawo cywilne i karne. Jest też wiele innych, takich jak: prawo spadkowe, podatkowe czy prawo spółek handlowych. W zależności od tego w jakiej dziedzinie mamy sprawę do załatwienia, musimy udać się do innego specjalisty. Może się okazać, że mimo pozornie prostej sprawy zajdzie konieczność odwiedzenia kilku prawników, którzy wypowiedzą się w określonych fragmentach naszego ogólnego kazusu prawnego. Nie jest zatem oczywiste, że odpowiedź na nurtujące nas pytanie uzyskamy od razu w jednym miejscu i czasie.

Zazwyczaj, jeżeli udajemy się do prawnika, oczekujemy od niego sporządzenia jakiegoś określonego pisma. Każdy kto choć raz czytał jakiś akt prawny wie, że jego samodzielne przygotowanie może być bardzo kłopotliwe. Zawiłości języka prawniczego zniechęciły już niejedną osobę do wypełniania lub konstruowania dokumentów, które mają osiągnąć jakiś skutek prawny. W związku z tym, w zależności od podstawowego kierunku naszej sprawy, musimy udać się po odpowiednią poradę prawną. Ile kosztuje porada prawna wie każdy, kto musiał ponieść jej koszty. Jeżeli nie wie, to spodziewa się najczęściej, że nie będzie to tanie przedsięwzięcie.

porada prawna

Po poradę prawną w dziedzinie prawa cywilnego przeważnie udamy się do radcy prawnego wyspecjalizowanego w określonych zagadnieniach. Rzadko zdarza się, że jeden prawnik ma na tyle szeroką wiedzę żeby mógłby formułować porady prawne w szerokim zakresie. Prawo to bardzo rozbudowana gałąź nauki i nie sposób być specjalistą w każdej z jej dziedzin. Już sama specjalizacja jest trudna, nawet w odniesieniu do mniej rozbudowanych zagadnień. Z konkretną sprawą udajemy się zatem do odpowiedniego specjalisty wprawionego w rozwiązywaniu konkretnego rodzaju spraw.

Ile będzie kosztować porada prawna uzależnione jest między innymi od ilości dokumentów, które trzeba będzie sporządzić. Koszt porady prawnej będzie też inny w zależności od ilości wizyt niezbędnych do jej sporządzenia. Może się okazać, że nie będzie się o co martwić, bo ze względu na brak zawiłości sprawy wystarczy tylko jedna, krótka wizyta. Koszt nie będzie nas wówczas jakoś szczególnie zajmować. Może się też zdarzyć, że to co powinno być proste, będzie skomplikowane.

W takiej sytuacji musimy przygotować się na większą ilość wizyt, uzbroić w cierpliwość i dokładnie pilnować wszystkich wyznaczonych terminów. To ile kosztuje porada prawna będzie zatem bezpośrednio związane z ilością odwiedzin u naszego prawnika. Przy dużej ilości spotkań koszt porady całościowej będzie wysoki, ale koszt jednostkowego spotkania może być niższy. O takie szczegóły musimy dopytać specjalistę, któremu powierzyliśmy rozwiązanie naszego problemu.

Gdyby okazało się, że nasza sprawa związana jest z odpowiedzialnością karną za jakieś przestępstwo, wówczas musimy udać się do adwokata zajmującego się sprawami karnymi. Tutaj, podobnie jak w przypadku radcy prawnego, to ile kosztuje porada prawna zależeć będzie od zawiłości sprawy. Jeżeli poziom jej skomplikowania będzie wysoki, to koszt porady prawnej będzie wyższy. Na szczęście, ta zależność działa w dwie strony i jeżeli sprawa będzie prosta, to koszt będzie niższy.

prawo

Często bywa, że adwokat w sprawie karnej będzie nas reprezentować z urzędu. Wówczas nie będzie nas interesować ile kosztuje porada prawna. Jej koszt będzie poniesiony przez podatnika. Takie sytuacje mają miejsce gdy podsądnego nie stać na opłacenie adwokata z własnej kieszeni, ale względu na powagę sprawy musi być reprezentowany przed sądem. Taka konieczność pojawia się także gdy, np. osoba oskarżona nie jest zdolna do reprezentowania samej siebie z przyczyn obiektywnych, np. niedołężności. W takich sytuacjach adwokaci mają ustalone stawki za ilość wizyt w sądzie, które muszą odbyć w związku z reprezentacją.

Ogólnie można powiedzieć, że gdy nasze zapotrzebowanie na porady prawne jest niskie, możemy spodziewać się niskich kosztów. W przeciwnej sytuacji, raczej będziemy musieli nieco więcej uwagi poświęcić kosztom związanym z uzyskaniem specjalistycznej porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here