Studia, końcowy etap edukacji, pozwalają rozwinąć się w konkretnej dziedzinie, w odróżnieniu od szkoły, której celem jest nauczanie wiedzy ogólnej z różnych dziedzin. Wiele osób, wybierając się na uczelnię wyższą, zastanawia się nad kosztami, które będzie musiało ponieść, studiując.

Ile kosztują studia?

Warto wspomnieć o tym, że w Polsce studiować można za darmo. Dotyczy to jednak jedynie studiów stacjonarnych, czyli studiów w systemie dziennym. Osoby, które podejmują studia niestacjonarne, czyli tak zwane studia zaoczne, muszą już uiścić czesne. Ich wysokość różni się w zależności od wybranego kierunku i uczelni. Osoby, które chcą studiować w weekend, muszą liczyć się z nawet kilkutysięczną opłatą za rok. Zazwyczaj uczelnie oferują płatności roczne lub semestralne, część z nich pozwala również na płatności ratalne – na przykład comiesięczną wpłatę. Zwykle płatność roczna lub semestralna jest dla studenta korzystniejsza.

ile kosztują studia

Wybór studiów stacjonarnych nie oznacza, że student nie ponosi w ogóle kosztów. W sytuacji, w której studiuje z dala od domu rodzinnego, konieczny jest wynajem pokoju w akademiku lub na stancji. Akademiki z reguły są nieco tańsze, a bliskość uczelni jest ich dużym atutem, trzeba jednak liczyć się z dzieleniem pokoju z innymi studentami (pokoi jednoosobowych jest niewiele i zwykle ciężko je dostać), imprezami czy mniejszą prywatnością.

Stancje, czyli pokoje w wynajmowanym mieszkaniu, to nieco większa wygoda, jednak i większy koszt. Zakwaterowanie studenta może wynieść od kilkuset do tysiąca złotych, w zależności od miasta. Najwyższe ceny ma stolica. Opcją pośrednią mogą być również akademiki prywatne, które za wyższą opłatą niż standardowy dom studencki oferują lepsze warunki mieszkaniowe, nie tracąc jednocześnie swojego studenckiego klimatu. Pamiętać należy, że właściciele mieszkań prywatnych często oczekują kaucji zwrotnej – to dodatkowy wydatek przy rozpoczynaniu studiów. Zwykle jest ona równa miesięcznej kwocie wynajmu.

Na większości kierunków wymagana jest opłata rekrutacyjna, wynosząca około stu, dwustu złotych. Zwracana jest tylko w przypadku, gdy nie zostaniemy zakwalifikowani na dany kierunek. Wydanie legitymacji studenckiej to koszt kilkunastu złotych, wymaga ona jednak aktualnej fotografii.

Studenci wydają zwykle pieniądze w punktach ksero – zwykle kopiują tam materiały na zajęcia, w tym książki z biblioteki. Akademickie biblioteki zawierają zwykle konieczne podręczniki, ale ze względu na to, że zazwyczaj posiadają niewiele ich egzemplarzy, normą jest wypożyczanie książek tylko na czas potrzebny do kserowania. Niekiedy konieczne będzie zakupienie podręcznika na własność, a te mogą osiągać bardzo wysokie ceny.

studenci

Wśród opłat, które czyhają na studentów, są również obiady w studenckiej stołówce, kawa kupiona w automacie, których na uniwersytetach pełno, czy wypady ze znajomymi z roku. Dodatkowo, kończąc studia, należy uiścić opłatę za dyplom, wynoszącą zwykle kilkadziesiąt złotych. Drukowanie pracy dyplomowej to również spory koszt – konieczne jest zwykle podczas całego procesu pisania, bo wielu promotorów woli wprowadzać poprawki długopisem, ale oprawioną pracę magisterską często oddaje się komisji przed obroną, by mogła się zapoznać z jej treścią.

Z kolei w przypadku, w którym nie zdaliśmy egzaminu w kolejnych terminach i chcemy przełożyć go na następny rok, musimy opłacić tak zwany warunek. Tutaj rozbieżności są duże – kwota, jaką należy zapłacić za wpis warunkowy na następny semestr, zależy albo od ilości punktów ECTS danego przedmiotu albo od ilości godzin.

Niektórzy studenci zapłacą za warunek dwieście złotych – inni ponad tysiąc. Warto na początku studiowania zapoznać się z regulaminem uczelni, w którym kwoty takie powinny zostać wyszczególnione. Tam również znajdują się informacje dotyczące tego, ile razy można wnieść o wpis warunkowy w trakcie toku studiów. Można również wykupić ubezpieczenie – w roku odbywania praktyk jest ono obowiązkowe. Niezależnie od tego, czy studiujemy zaocznie czy dziennie, zawsze należy przygotować się na dodatkowe koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here