Ile będzie wynosić najniższa krajowa od lipca?

Ile będzie wynosić najniższa krajowa od lipca?

Od wielu lat, wysokość minimalnego wynagrodzenia jest jednym z tematów budzących wiele emocji i kontrowersji w Polsce. Co roku, rząd ogłasza nową kwotę minimalnej pensji na kolejny rok. W tym artykule omówimy przyszłe zmiany w zakresie płacy minimalnej oraz ich wpływ na pracowników.

Jak obliczana jest wysokość minimalnego wynagrodzenia?

Minimalne wynagrodzenie to ustalona przez państwo najniższa stawka godzinowa lub miesięczna, jaką pracodawcy muszą zapewniać swoim pracownikom za wykonaną pracę. Kwota ta może różnić się w zależności od branży czy regionu kraju.

Rada Ministrów a ustawodawstwo dotyczące płacy minimalnej

Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi, Rada Ministrów ma uprawnienia do określania poziomu minimalki na podstawie opinii Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych (czyli organizacji skupiającej przedstawicieli rządu, samorządowych związków zawodowych oraz pracodawców).

Czym jest Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych?

Komisja Trójstronna to ciało doradcze, które ma na celu przedstawienie swoich propozycji dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla Rady Ministrów. Składają się na nią reprezentanci rządu, organizacji pracowników i pracodawców.

Aktualna wysokość najniższej krajowej

Obecnie minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2800 złotych brutto miesięcznie (w przypadku umowy o pełny etat). Jest to kwota obowiązująca od stycznia 2021 roku.

Zmiany planowane od lipca

Rząd zapowiedział podniesienie płacy minimalnej od lipca 2021 roku. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nowa wysokość będzie ogłoszona po uzgodnieniu jej przez Radę Ministrów oraz partneróœ spo³ecnych – czyli centralne organizacje zwi¹zkowe i samorzdowe zwiazki zawdowe jak równie¿ KRS .

Dokładna kwota nie została jeszcze ustalona ani ogłoszona publicznie.
Zwykle jednak zmiana ta następuje raz do roku.
Warto dodać że nie wszystkie osoby mają prawo do najniższej krajowej.
Płaca minimalna nie dotyczy na przykład młodocianych pracowników czy osób wykonujących prace sezonowe.

Wpływ podwyżki płacy minimalnej

Podniesienie wysokości najniższej krajowej ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla różnych grup społecznych. Pracownicy z pewnością korzystają z większych dochodów, które mogą poprawić ich sytuację finansową i jakość życia.

Jednak firmy będą musiały znaleźć dodatkowe środki finansowe na pokrycie wydatków związanych ze wzrostem wynagrodzeń swoich pracowników. Może to prowadzić do konieczności redukcji etatów lub ograniczenia inwestycji w rozwój przedsiębiorstwa.
Dla wielu firm zw³aszcza tych mniejszych może to stanowiæ du¿e obciążenie .
Kolejną negatywna strona jest mozliwoœc powstawania czarnego rynku pracy – przez co firma moze unikn¹æ kosztowych wymogóww a równocześnie osoba która znajduje sie w trudnej sytuacji materialno- ekonomicznej dostanie szanse za niski koszt . To tak naprawdê jakiœ rodzaj protekcjonizmu który ocenzuruje rynek pracy
.
Podnoszenie pensji dla jednego segmentu pracowników może również prowadzić do wzrostu oczekiwań płacowych innych grup zawodowych, co z kolei wpływa na inflację i ogólną sytuację gospodarczą kraju.

Podsumowanie

Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ważnym tematem dla wielu osób w Polsce. Rząd regularnie podejmuje decyzje dotyczące podwyżki najniższej krajowej, biorąc pod uwagę opinie Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.
Obecnie obowiązująca kwota to 2800 złotych brutto miesięcznie, ale od lipca spodziewane są zmiany w tej wysokości. Podniesienie płacy minimalnej ma zarówno pozytywne jak i negatywne skutki dla pracowników oraz przedsiębiorstw.
Dlatego tak istotna jest równowaga między zapewnieniem godziwej pensji a utrzymaniem konkurencyjności rynku pracy.

Wezwanie do działania:

Sprawdź, ile będzie wynosić najniższa krajowa od lipca! Kliknij tutaj: Challenge Group

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here