Zdarza się, że po ukończeniu studiów drugiego stopnia, studenci czują niedosyt. Bywa też tak, że podejmując wymarzoną pracę, odczuwamy potrzebę podniesienia swoich kompetencji i zdobycia dodatkowej wiedzy. Wtedy rozwiązaniem są studia podyplomowe. Jakie korzyści niesie za sobą ich ukończenie i kiedy warto się na nie zdecydować? Jak dopasować kierunek do swojej kariery i czy w każdym zawodzie opłacalne jest zdobywanie dodatkowej wiedzy w ten sposób? Zanim zdecydujesz się na poświęcenie swojego czasu i pieniędzy, sprawdź, co takiego dają studia podyplomowe.

Kto może rozpocząć studia podyplomowe?

Oferta studiów podyplomowych przeznaczona jest dla każdego, kto ukończył uczelnię wyższą i posiada tytuł licencjata, inżyniera lub magistra. Studia podyplomowe nie stanowią podstawy wykształcenia wyższego, ale są sposobem na podniesienie swoich kompetencji w celu łatwiejszego uzyskania awansu czy znalezienia lepszej pracy. Studia podyplomowe pozwalają także na znalezienie nowej specjalizacji i zdobycie wiedzy, która umożliwia zmodyfikowanie ścieżki kariery, obranej po studiach licencjackich lub magisterskich. Takie rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez osoby, które czują, że mogą jeszcze wiele się nauczyć i chcą poszerzać swoje kompetencje. Wszystko po to, aby stale się rozwijać i wyróżnić się na tle konkurentów na rynku pracy. 

Dużą zaletą studiów podyplomowych jest fakt, że przekazywana jest na nich wiedza o znacznie szerszym zakresie niż na przykład na kursach i warsztatach zawodowych. Dzięki temu, że studia podyplomowe najczęściej prowadzone są w trybie niestacjonarnym, to z łatwością można pogodzić je z obowiązkami zawodowymi, ale wymagają oczywiście poświęcenia weekendów na zjazdy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, jakie korzyści płyną z ukończenia studiów podyplomowych, często warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Studia podyplomowe to bowiem nie tylko możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy, ale także nawiązania nowych kontaktów zawodowych i poszerzenia swoich horyzontów.

Korzyści płynące z ukończenia podyplomówki

Decydując się na studia podyplomowe, trzeba brać pod uwagę konieczność zainwestowania w nie nie tylko pieniędzy, ale także swojego czasu, który często jest bardzo cenny. Należy jednak pamiętać, że własny rozwój jest wartością nadrzędną. Jeśli istnieją powody, dla których warto byłoby rozwinąć dotychczas zdobytą wiedzę z danej dziedziny lub poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć wartościową wiedzę z nowej profesji, to studia podyplomowe będą naprawdę idealnym rozwiązaniem. Wpisanie do CV dodatkowego punktu w kategorii wykształcenie pokazuje, że jest się osobą ambitną, która stawia na rozwój osobisty i chętnie się uczy, zamiast stać w miejscu. 

Dodatkowe studia podyplomowe pozwolą Ci uzyskać ukierunkowaną wiedzę ze ściśle określonego zakresu. Są one najczęściej mniej rozległe niż studia na pierwszym czy drugim stopniu. Przekazywana na nich wiedza jest bardziej skondensowana i skupiona na konkretnej specjalizacji, a nie zahacza o wiele różnych kierunków, jak to ma miejsce na studiach licencjackich czy magisterskich. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy pracujesz w branży bardzo dynamicznej, która stale się rozwija i zmienia. Dodatkowe wykształcenie pozwoli Ci na zdobycie bardzo fachowej i przydatnej wiedzy, którą na pewno wykorzystasz w praktyce. 

Wybierz renomowaną uczelnię i dobry kierunek

Jeśli zdecydujesz się już na rozpoczęcie studiów podyplomowych, pamiętaj że wybór zarówno uczelni, jak i kierunku to niezwykle istotna sprawa. Nad tą kwestią warto nieco dłużej się pochylić, aby postawić na naprawdę prestiżową uczelnię, która zapewni dostęp do najświeższych materiałów w branży oraz naukę od wykładowców z wiedzą teoretyczną oraz praktyczną. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku kierunków menedżerskich, gdzie sama teoria to za mało, aby nawiązywać dobre relacje z podwładnymi i skutecznie zarządzać pracą nie tylko swoją, ale także innych. Ciekawy wybór studiów podyplomowych dla kierowników dostępny jest na Wyższej Szkole Bezpieczeństwa, renomowanej uczelni posiadającej swoje wydziały w różnych miastach Polski.

Aby nie mieć poczucia straconego czasu, postaw na prestiżową szkołę wyższą oraz na kierunek dopasowany do Twoich wymagań. Pamiętaj, że nie musisz iść na studia podyplomowe na tym samym kierunku, na którym skończyłeś magisterkę czy licencjat. Najważniejsze, to dopasować kierunek do swoich aktualnych potrzeb. Ich głównym celem jest lepsze przystosowanie do obecnej sytuacji zawodowej i pozwolenie na szybszy rozwój kariery. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here