Jakie koszty ponosi pracodawca przy umowie o dzieło?

Jakie koszty ponosi pracodawca przy umowie o dzieło?

Umowa o dzieło jest jednym z rodzajów umowy cywilnoprawnej, która reguluje współpracę pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. W przypadku tej formy zatrudnienia, osoba wykonująca określone zadanie nie podlega bezpośrednio prawom pracy i nie posiada takich samych uprawnień jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Jednakże, pomimo różnic w zakresie obowiązków i wynagrodzenia między tymi dwoma formami kontraktowania pracy, istnieją pewne koszty dla pracodawcy powiązane z zawarciem takiej umowy.

Koszt honorarium za realizację zadania

Najważniejszym elementem finansowym dla pracodawcy w ramach tej umowy jest ustalenie wysokości honorarium za wykonywaną usługę lub realizowane zadanie przez osobę fizyczną. Wysokość tego wynagrodzenia może być negocjowana pomiędzy stronami przed zawarciem samej umowy.

Skladki ZUS od dochodu uzyskanego ze stosunku do dziela

Zgodnie z polskim prawem, pracodawca jest obowiązany do odprowadzenia składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) od wynagrodzenia otrzymywanego przez osobę wykonującą umowę o dzieło. Składki te obejmują: emerytalne, rentowe i chorobowe.

Składka emerytalna

Pracodawca musi opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalne za swojego pracownika. Wysokość tej składki wynosi około 9,76% podstawy wymiaru – czyli wysokości honorarium brutto uzyskanego przez osobę wykonującą zadanie.

Skladka rentowa

Kolejnym kosztem dla pracodawcy jest opłata za składkę rentową. Kwota ta stanowi około 6,50% podstawy wymiaru – czyli honorarium brutto osoby wykonującej umowę o dzieło.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

Ponadto, w przypadku zawarcia umowy o dzieło istnieje również obciążenie podatkowe w postaci PIT-u dla osoby fizycznej realizującej dane zadanie oraz odpowiedzialność płatnika – zamawiającego usługę lub realizatora danego projektu – za pobranie tegoż płaconej kwoty.
Podatek ten należy uregulować we właściwym urzędzie skarbowym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wysokość podatku jest uzależniona od wysokości osiąganego dochodu oraz wynosi odpowiednio: 17% dla osób zarabiających do około 85 tysięcy złotych rocznie i 32% dla tzw. wysokich dochodów powyżej tej kwoty.

Brak innych świadczeń pracowniczych

W przypadku umowy o dzieło nie ma miejsca na inne dodatkowe świadczenia pracownicze takie jak płatne urlopy, chorobowe czy zwolnienia lekarskie w porównaniu do tradycyjnej umowy o pracę. Oznacza to brak kosztów ponoszonych przez pracodawcę w zakresie finansowania tych beneficjentów.

Brak opłacanych dni wolnych

Dla wykonawcy umowy cywilnoprawnej nie istnieje możliwość korzystania ze specjalnych dni wolnych ustawowo gwarantowanych osobom zatrudnionym na podstawie klasycznej umowy o pracy (np.: Święto Pracy). Brak tego typu benefitu generuje również niższe koszty dla zamawiającego usługę lub realizatora projektu.

Koniec traktowania po wykonane zadanie

Jednym ważnym aspektem dotyczącym zawarcia kontraktu według umowy o dzieło jest fakt, iż po wykonaniu zadania strony nie są związane żadnymi dalszymi obowiązkami względem siebie. Po realizacji projektu pracodawca nie musi ponosić dodatkowych kosztów ani świadczeń dla osoby wykonującej usługę.

Podsumowanie

Zawarcie umowy o dzieło niesie ze sobą pewne koszty dla pracodawcy. Oprócz ustalenia wysokości honorarium za wykonywaną usługę, należy uwzględnić opłacanie składek ZUS od wynagrodzenia oraz uregulowanie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jednakże w porównaniu do tradycyjnej umowy o pracę, brak innych świadczeń pracowniczych takich jak płatne urlopy czy dni wolne stanowi korzyść finansową dla zamawiającego lub realizatora projektu.

Wezwanie do działania:

Koszty ponoszone przez pracodawcę przy umowie o dzieło obejmują opłacenie wynagrodzenia za wykonaną pracę oraz ewentualne dodatkowe świadczenia określone w umowie. Pracodawca może również być zobligowany do pokrycia kosztów materiałowych, transportu lub innych wydatków niezbędnych dla realizacji zadania.

Link tagu HTML :
Przejdź tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here