Najbezpieczniejsza spółka to taka, która ma stabilną sytuację finansową oraz strategiczną pozycję na rynku. Wiele czynników wpływa na poziom bezpieczeństwa danej firmy, takich jak jej historia i doświadczenie, konkurencyjność w branży czy też reakcja na zmieniające się warunki gospodarcze. Dlatego trudno jednoznacznie określić najbezpieczniejszą spółkę – każda ma swoje unikalne cechy i specyfikę działania.

Bezpieczne spółki giełdowe w Polsce

Cześć, dzisiaj porozmawiamy o bezpiecznych spółkach giełdowych w Polsce. Ostatnie lata pokazały nam jak bardzo rynek akcji może być niestabilny i pełen niespodzianek. W takiej sytuacji inwestorzy coraz częściej szukają stabilności i pewności siebie.

Na początku warto zauważyć, że pojęcie „bezpiecznej” spółki jest dość względne i subiektywne. Dla jednego inwestora może to oznaczać wysoką stopę dywidendy przy minimalnym ryzyku strat finansowych, dla innego natomiast będzie to firma posiadająca duże rezerwy kapitału oraz długotrwałą obecność na rynku.

Jedną z najbardziej znanych firm uchodzących za stosunkowo bezpieczne są banki – PKO BP czy Pekao SA należą do tzw. blue chipów (czyli czołowego grona liderów sektora), co powinno dać nieco większe poczucie stabilizacji dla potencjalnych inwestorów.

Nie można jednak zapominać o tym, że branża bankowa była ostatnio mocno pod presją ze strony państwa (np.: wprowadzenie podatku od instytucji finansowych) oraz regulacyjną unijną REKOMENDACJĄ NR 2014/948/EU dotyczącej polityki wynagrodzeń pracowników kwalifikowanych w przedsiębiorstwach inwestycyjnych i bankowych. To wszystko może wpłynąć na spadek zysków oraz w konsekwencji, niekorzystny obraz firmy na rynku.

Innymi firmami uchodzącymi za stosunkowo bezpieczne są te z sektora energetycznego – PGE czy Tauron to duże podmioty, którym państwo udziela wsparcia w postaci różnego rodzaju dotacji (np.: do odnawialnych źródeł energii) lub rozlegających się sieci dystrybucji prądu po całym kraju.

Niestety, branża ta również ma swoje problemy – zmieniające się regulacje unijne mają coraz większy wpływ na politykę krajową (np.: wycofywanie elektrowni opalanych węglem), co może prowadzić do kosztownych restrukturyzacji dla przedsiębiorstw. Ponadto rosnąca konkurencja ze strony prywatnych dostawców energii także przyczynia się do tego, że rynek jest mniej stabilny niż jeszcze kilka lat temu.

Warto też wspomnieć o mniejszych graczach takich jak ENEA czy ZE PAK – to już jednak bardziej ryzykowne opcje dla potencjalnego inwestora. Te firmy posiadają znacznie mniejsze rezerwy finansowe aniżeli ich więksi koledzy po fachu i często muszą borykać się ze specyficznymi problemami wynikającymi z lokalizacji ich siedzib (np.: kopalnie węgla kamiennego).

Podsumowując, wybór bezpiecznej spółki giełdowej to nie lada sztuka i wymaga solidnego research’u. Rynek jest dynamiczny i pełen niespodzianek – nawet najwięksi gracze mogą napotkać problemy, które wpłyną na wartość akcji firmy.

Jeśli jednak posiadamy wystarczająco dużo informacji o danej firmie oraz branży w której działa to możemy znaleźć opcje mniej ryzykowne niż te oferowane przez tzw. start-up’y czy inwestycje typu crowdfunding. Warto też pamiętać że każda decyzja finansowa powinna być podjęta po dokładnym przeliczeniu kosztów versus korzyści dla naszego portfela.

Zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.juniorhandling.pl/ i zapoznania się z ofertą firmy zajmującej się szkoleniem psów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here