Dzieci w wieku szkolnym dźwigają stanowczo zbyt dużo kilogramów. Zbyt ciężki tornister może niekorzystnie odbić się na zdrowiu dziecka. Wg zaleceń ekspertów z Centralnego Instytutu ochrony Pracy, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Amerykańskiej Akademii Pediatrii, plecak dziecka w wieku wczesnoszkolnym nie powinien przekraczać 10% masy jego ciała w przypadku dziecka poniżej 13 lat, oraz 15% masy ciała dla dziecka powyżej 13 lat.

Nie bez znaczenia dla właściwej postawy dziecka jest miejsce do nauki. Znaczna część wiedzy dziecka utrwalana jest w domu, zatem miejsce do nauki powinno być urządzone w taki sposób aby nasze dziecko miało zapewniony spokój i możliwość skupienia się na nauce.

Odpowiednie miejsce do nauki

Urządzając kącik do nauki dla pierwszoklasisty należy zadbać aby miejsce było ustronne i spokojne. Podstawowym wyposażeniem miejsca do nauki jest biurko i krzesło.

Decydując się na zakup wybranego krzesła warto pamiętać, iż krzesło to będzie miało wpływ na zdrowy kręgosłup pierwszoklasisty. Wysokość krzesła musi być dobrana do wzrostu dziecka. Siedzisko powinno znajdować się  w pozycji, na której kolana dziecka zachowają kąt prosty. Oparcie krzesła nie może być zbyt twarde ani za bardzo odchylać się do tyłu. Warto poświęcić czas na wyszukanie odpowiedniego krzesła gdyż niewłaściwie dobrane krzesło potrafi zniechęcić dziecko do nauki.

Tworząc miejsce do nauki funkcjonalne i przyjemne należy zadbać o kilka dodatkowych elementów. Miejsce do nauki musi być odpowiednio doświetlone. Światło nie może być zbyt jasne ani zbyt ciemne. Światło na poziomie około 1000 lumenów jest najbardziej optymalne, nie zmęczy i nie popsuje wzroku dziecka.

Wyposażając miejsce do nauki w dodatkowe akcesoria sprawisz, że stanie się ono bardziej przyjemne oraz ułatwi dziecku utrzymać porządek. Ważne informacje można eksponować na tablicach magnetycznych.

Wygodny tornister dla pierwszoklasisty

W trakcie poszukiwań idealnego tornistra możemy wybierać spośród różnych marek, wzorów i kolorów. Pierwszoklasista w szkole potrzebuje więcej rzeczy, zatem wybierając tornister dla pierwszoklasisty powinniśmy pamiętać o kilku dodatkowych aspektach. Warto zwrócić uwagę aby tornister oprócz pojemnej komory głównej i uchwytu, który ułatwia wygodne przenoszenie, posiadał dodatkowo oddzielną kieszeń na drugie śniadanie, szerokie kieszenie boczne na napoje oraz liczne odblaski, dzięki którym zwiększamy bezpieczeństwo naszego dziecka. Szukasz dobrego tornister dla pierwszoklasisty? Sprawdź na 

https://nos-to.pl/kategoria-produktu/tornistry/tornistry-dla-pierwszoklasisty/.

Kieszeń na drugie śniadanie powinna znajdować się z przodu i posiadać oddzielne zapięcie. Dzieci często w szkole odkładając tornister nie zwracają uwagi czy nie jest on przewrócony. Może zdarzyć się tak, że tornister „stoi do góry nogami”, w takim przypadku pojemnik z prowiantem znajdujący się w oddzielnej kieszeni nie ma styczności z książkami i zeszytami. W sklepach możemy znaleźć tornistry, które posiadają kieszeń wykończoną folią termiczną. W upalny dzień mamy pewność, że kanapki nie będą się roztapiać.

Kieszeń na butelkę z napojem nie musi być zabudowana może być z siatki i nie musi posiadać zapięcia, ważne aby była rozciągliwa gdyż dzięki temu możemy umieścić w niej butelki w różnym rozmiarze. Kieszenie, które przylegają płasko do tornistra być może wyglądają bardziej estetycznie ale są mniej praktyczne.

Odblaski na tornistrze pierwszoklasisty to nie tylko kaprys czy zachcianka, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, dzieciom poruszającym się w terenie zabudowanym należy zakładać odblaski. Dziecko będzie bardziej widoczne jeśli odblaski będą przymocowane z tyłu, boku oraz na szelkach tornistra.

Dobrze zaprojektowana komora główna tornistra powinna posiadać małe kieszonki na legitymację, kluczyk do szatni czy pieniądze. Miejsce na duże książki powinno znajdować się od strony pleców, dzięki temu mamy pewność, że tornister jest dobrze wyważony.

Zajęcia sportowe

Zajęcia sportowe uczą dziecko krzewić ducha zdrowej rywalizacji, dają poczucie wspólnoty w drużynie, zachęcają do systematyczności. Uczestnicząc w zajęciach sportowych dziecko uwalnia nadmiar energii oraz poprawia kondycję.

Decydując się na wybór zajęć sportowych dla dziecka należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy dziecko dobrze się czuje w gronie kolegów, czy potrafi zgrać się z rówieśnikami. W sportach drużynowych pojawia się presja gdyż na dziecku ciąży spora odpowiedzialność. Nie każde dziecko potraktuje opinie innych jako motywację, może pojawić się frustracja. Dzieciom, które źle znoszą nieprzychylne opinie innych większą przyjemność może sprawić dyscyplina sportu wykonywana samodzielnie, np. pływanie, wspinaczka, jazda na rolkach.

Uprawiając niektóre dyscypliny sportu należy zwrócić uwagę iż wymagają one od dziecka większej sprawności i wytrzymałości niż inne. Jeśli dziecko nie ma dobrej kondycji należy skierować je na zajęcia, które wyrobią nawyki systematyczności w ćwiczeniu oraz pomogą zbudować kondycję. Dziecko rzucone na zbyt głęboką wodę może się zniechęcić do zajęć sportowych.

Ważne jest aby nie przeciążać dziecka zbyt dużą ilością dyscyplin sportowych, z braku czasu i ze zmęczenia dziecko może stracić zapał. Korzystniej będzie skupić się na jednej bądź dwóch aktywnościach sportowych i sukcesywnie rozwijać umiejętności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here