Procesy rekrutacyjne wymagają dziś od pracodawców dużo więcej wysiłku niż jeszcze dziesięć lat temu. Trudno jest znaleźć odpowiednich kandydatów, nic więc dziwnego, że końcowy etap, jakim jest wybór najlepszego z nich, to duże wyzwanie. Jak temu podołać, by nie żałować swojej decyzji?

Pracodawcy i rekruterzy mają do dyspozycji szereg narzędzi ułatwiających weryfikację kompetencji kandydatów – od rozmowy kwalifikacyjnej, przez testy kompetencji, po assessment center. Na czym polegają te metody i która z nich jest najskuteczniejsza?

Rozmowa kwalifikacyjna

To tradycyjna i najstarsza z metod służących selekcji kandydatów. Jest niedoskonała i w obecnych czasach raczej nie stosuje się jej jako jedynego narzędzia. Zadawanie odpowiednich pytań (np. behawioralnych) czy zaproponowanie odegrania scenki sytuacyjnej pozwala nieco głębiej poznać predyspozycje kandydata. Najczęściej jednak rozmowa jest wstępem do rekrutacji i pierwszym z jej etapów.

Testy kompetencji

Przeważnie prosi się o ich wykonanie osoby, które zrobiły pozytywne wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej i chcielibyśmy zaprosić je do kolejnego etapu. Testy zazwyczaj weryfikują twarde kompetencje kandydatów. Jeśli zostaną jednak odpowiednio przygotowane i opracowane przez psychologa czy rekrutera, mogą także sprawdzić umiejętności interpersonalne. To dobre i skuteczne narzędzie rekrutacji, wciąż nie jest jednak wystarczające, jeśli zależy nam na pozyskaniu wybitnych kandydatów czy pracowników wyższych szczebli.

Assessment center

To zaawansowaną metoda rekrutacji, którą stosuje się zazwyczaj na jednym z końcowych etapów. Jest to kompleksowa ocena, która pozwala na pogłębioną weryfikację kompetencji kandydatów. Assessment center trwa kilka godzin i zaprasza się do niego najlepsze wyłonione osoby. Podczas sesji kandydaci stawiani są w różnych sytuacjach, które najlepiej oddają środowisko pracy oraz stanowisko, które zostanie im powierzone. Scenki mają za zadanie sprawdzić, jak dana osoba poradzi sobie z rolą lidera zespołu, kierownika sprzedaży czy inną ważną funkcją w firmie.

W assesment center bardzo ważne jest przygotowanie profilu kompetencyjnego kandydata i odpowiednich zadań. Cały proces powinni oceniać wykwalifikowani asesorzy, którzy potrafią przygotować wyczerpującą ocenę.

Rekrutacja na własną rękę czy przez agencję?

W niektórych przypadkach pracodawcy są w stanie samodzielnie zrekrutować pracownika, mogą też powierzyć ten proces wewnętrznemu działowi HR. Dzieje się tak, gdy szukamy pracowników średniego szczebla i działamy w branży, która nie narzeka na brak kandydatów.

Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy specjalistów brakuje na rynku lub zależy nam na pozyskaniu menagerów wyższych szczebli. Warto wówczas wykorzystać bardziej zaawansowane metody, takie jak assessment center. Powinny one być przeprowadzone przez fachowców, pracujących w wyspecjalizowanej agencji. Nie każdy rekruter może być asesorem, a jego kompetencje mogą zaważyć o skuteczności rekrutacji.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://antal.pl/dla-pracodawcy/usluga/hr-consulting/assessment-development-center

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/edukacjabezgranic.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here