Nie jest możliwe posiadanie określonej liczby udziałów w spółce z o.o. w celu uniknięcia płacenia składek ZUS. Wszyscy wspólnicy, niezależnie od ilości posiadanych udziałów, muszą odprowadzać odpowiednie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do ZUS-u. Istnieją jednak inne sposoby legalnego ograniczenia wysokości tych opłat poprzez np. stosowanie preferencyjnych umów cywilnoprawnych lub korzystanie z ulg podatkowych dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jako osoba fizyczna lub mikroprzedsiębiorstwo.

Jak obniżyć składki ZUS w spółce z o.o. poprzez zmianę udziałów?

Cześć, dzisiaj porozmawiamy o tym jak obniżyć składki ZUS w spółce z o.o. poprzez zmianę udziałów. Jest to temat bardzo ważny dla wielu przedsiębiorców, którzy chcieliby płacić mniej na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przedstawmy sobie sytuację: jesteśmy właścicielami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (o.o.) i nasza firma osiąga dobre wyniki finansowe. Jednakże musimy regularnie odprowadzać składki na ZUS za każdego pracownika oraz za siebie samego jako członków zarządu firmy.

Jak możemy więc obniżyć te koszty?

Jednym ze sposobów jest zmiana proporcji udziałów w firmie pomiędzy wspólnikami lub sprawa całkowicie nowych partnerów biznesowych posiadających mniejsze procentowy wkład kapitału niż my sami.

Dlaczego to ma sens? Otóż wysokość składek ZUS uzależniona jest od kwot opodatkowania, czyli przede wszystkim przychodu netto z działalności gospodarczej wypracowanego przez daną osobę – zarówno dla właściciela jaki i jego pracownikóœ . Im więcej się zarabia – tym większy podatek dochodzi do urzędu a co za tym idzie również wzrastają rachunki na polskiego państwa tytułem ubezpieczenia społecznego.

Jeśli więc zmniejszymy nasze udziały w firmie, to automatycznie obniżymy wysokość podatku dochodowego i składek na ZUS. Oczywiście warto pamiętać żeby taką operacje przeprowadzić zgodnie ze wszelkimi wymaganymi formalnościami oraz uzyskać wsparcie od doświadczonych specjalistów – jak np doradców finansowych czy księgowych by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności czy sankcji podatkowych wynikających z prób oszustwa państwowego

Należy jednak pamiętać, że taka zmiana może wiąza się również ze zmianą wpisu KRS co wiąża się dodatkowymi kosztami notarialnymi (w granicach 1000-2000 zł) Warto także mieści świadomość tego ,że decyzja o sprzedaniu części swoich udziałów jest trudna i powinna być dobrze przemyślana. Nie tylko bowiem chodzi tutaj o aspekty finansowe ale też biznesowe a nawet emocjonalne – wiele osób ma problem oddając kawałek kontroli nad własnym interesem.

Podsumowując: jeśli posiadamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnościom której wyniki są już stabilne możemy rozważyić opcję sprzedania części swoich akcyjn dla nowych partneróœ którzy wniosła by mniejszy wkład kapitału lub dokonać podziału akcji pomiędzy obecnych udziałowców. To pozwoli nam na oszczędności związane ze składkami ZUS i podatkiem dochodowym, ale oczywiście powinniśmy to przemyśleć oraz uzyskać wsparcie specjalistów aby uniknąć problemów w przyszłości.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny! Pamiętajmy jednakże o tym ,że nie warto szukać sposobu na łamanie prawa lub ukrywanie się przed fiskusem – lepiej korzystać z legalnych metod zmniejszenia kosztóœ prowadzonej działalności gospodarczej .

Wezwanie do działania: Aby uniknąć płacenia składek ZUS, należy posiadać co najmniej 50% udziałów w spółce z O.O. Zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.kawkazabawka.pl/ dla dalszych informacji na temat zakładania własnej firmy oraz sposobów minimalizowania kosztów.

Link tagu HTML :
https://www.kawkazabawka.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here