Ile PKB na co idzie? PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto to miara wartości wszystkich dóbr i usług wytworzonych w kraju w danym roku. Rozkład tych wartości zależy od charakteru gospodarki danego państwa oraz jego polityki inwestycyjnej i fiskalnej. W przypadku Polski najwięcej środków przeznaczanych jest na konsumpcję prywatną, a następnie inwestycje przedsiębiorstw oraz rządowe wydatki publiczne.

10 największych wydatków rządu w Polsce

Cześć! Dziś chcę porozmawiać z Tobą o wydatkach rządu w Polsce. Pewnie nie raz słyszałeś już, że państwo musi wydawać pieniądze na różne cele – od edukacji po obronność kraju. Ale ile tak naprawdę idzie z naszego PKB (czyli produktu krajowego brutto) na poszczególne dziedziny?

Zacznijmy może od ogólnych liczb – w 2019 roku polskie PKB wyniosło około 2 biliony złotych, a budżet państwa opiewał na kwotę ponad 400 miliardów złotych. Z tej sumy niemal połowa była przeznaczona właśnie na te największe wydatki rządowe.

A jakie to są konkretnie sektory? Na pierwszym miejscu plasuje się system emerytalno-rentowy, czyli fundusz zapewniający świadczenia dla osób starszych i inwalidów oraz finansujący częściowo renty pracownicze i chorobowe. W ciągu ostatnich lat ten obszar znacznie się rozrósł ze względu choćby na coraz większą liczbę ludzi osiągających wiek emerytalny oraz rosnącą długowieczność Polaków.

Drugim co do wielkości punktem jest zdrowie publiczne – pod tym hasłem mieści się sfinansowanie szpitali i placówek medycznych działających w Polsce, zakup sprzętu medycznego i leków oraz finansowanie badań naukowych związanych z chorobami. W 2019 roku budżet przewidział na ten cel ponad 87 miliardów złotych.

Na trzecim miejscu jest oświata – zarówno szkolnictwo podstawowe i średnie jak i wyższe. Dzięki temu rządowi udało się choćby wprowadzić bezpłatne podręczniki dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej czy też system stypendialny dla studentów zdolnych ale pochodzących z ubogich rodzin.

Kolejnymi sektorami są obronność kraju (ponad 40 mld), infrastruktura transportowa (35,5 mld) oraz pomoc społeczna (blisko 34,5 mld). Ta ostatnia obejmuje różnego rodzaju programy socjalne takie jak np. „Rodzina 500+”, dofinansowania mieszkań komunalnych czy wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nieco mniejszymi kwotami posługują się natomiast resorty zajmujące się sprawiedliwością, gospodarką narodową czy też sportem – każdy jednak ma swoją ważną rolę do odegrania w życiu publicznym naszego kraju.

Warto dodać również fakt że około jednej czwartej wszystkich wydatków państwa to nakłady inwestycyjne – a więc pieniądze przeznaczone na budowę dróg, mostów, kolei czy też modernizacje linii energetycznych. Dzięki temu polska infrastruktura stale się rozwija i dostosowuje do wymagań współczesnego świata.

Podsumowując – wydatki rządowe są niezbędne dla funkcjonowania kraju oraz zapewnienia jego mieszkańcom odpowiednich warunków życia. I choć czasem może nam się wydawać że te kwoty marnują się w biurokracji czy korupcyjnych machinach – to jednak większość z nich faktycznie trafia tam gdzie powinna: do szpitali, szkół i instytucji pomocy społecznej.

Dziękuję za uwagę!

Wezwanie do działania: Sprawdź, na co idą środki z PKB i dowiedz się więcej na stronie https://tajemniczewnetrze.pl/.

Link tagu HTML : https://tajemniczewnetrze.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here