W obecnych czasach dostęp do wyższego wykształcenia jest bardzo łatwy. W niemal każdym większym mieście znajduje się państwowy uniwersytet. Jest także bardzo duża liczba uczelni prywatnych. W ten sposób kształcimy bardzo dużo studentów z dyplomem szkoły wyższej. Dzięki temu rywalizacja na rynku pracy po ukończeniu uniwersytetu jest bardzo duża, ponieważ spora grupa ludzi posiada podobne kwalifikacje. Wynika to z faktu, że ukończyli oni ten sam kierunek studiów, z tym że na innych uczelniach.

Zasada ta odnosi się przede wszystkim do kierunków popularnych, takich jak: prawo, psychologia czy filologia angielska. Te kierunki są wykładane zarówno na uczelniach państwowych jak i prywatnych. Bardzo często poziom kształcenia poszczególnych uczelni drastycznie różni się od siebie. W ten sposób nieraz mamy do czynienia z absolwentami, niemających również żadnego zawodowego doświadczenia, które jak wiadomo jest szczególnie cenne przy poszukiwaniu pracy w zawodzie. Wynika to m.in. z poświęcenia czasu na studia i naukę a nie na pracę.

W związku z tymi wszystkimi informacjami i wątpliwościami bardzo dużo ludzi zadaje sobie pytanie: czy warto iść na studia? Jak można się domyśleć, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia sporna, która wywołuje wiele kontrowersji. Tyle ile głosów tyle opinii. Wszystko zależy też od naszych indywidualnych pragnień i celów. Każdy ma inne zdolności i predyspozycje do wykonywania innej pracy i drogi kariery. Nie każdy z nas musi iść na studia. Wiele ludzi kontynuuje naukę na uczelniach wyższych tylko dlatego bo tak wypada, bo większość rówieśników idzie na studia i oni też powinni.

książki

Jest odczuwana swego rodzaju presja społeczna. Duża część społeczeństwa nie wyobraża sobie aby młodzi ludzie po ukończeniu szkoły średniej nie kontynuowali dalej nauki. Dlatego często maturzyści są poddani również presji rodziny, która uważa, że tylko studia są w stanie zapewnić im w przyszłości dobrze płatną pracę. Czy to prawda? Doskonale znamy realia współczesnego świata i wiemy, że ukończenie uniwersytetów i dostanie dyplomu to nie wszystko. Trzeba nieustannie rozwijać siebie i swoje kompetencje. Tylko ciężka praca oraz nieustanne dążenie do celu może zaowocować zawodowym i życiowym sukcesem.

Czy aby go osiągnąć są potrzebne studia?

Z pewnością nie są niezbędne. Jest bardzo wiele znanych osobistości, zarówno w świecie biznesu, IT i kultury, które osiągnęły życiowy sukces bez posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Sławę i pieniądze uzyskali dzięki pomysłowości i ciężkiej pracy. Co więcej, warto zauważyć, że studia często nie przygotowują nas do praktycznego życia.Studenci są przeładowani wiedzą teoretyczną, która w codziennym życiu jest całkowicie bezużyteczna. Wiedza ta jest w większości konieczna tylko do zaliczenia egzaminów.

W pracy zawodowej takie pojęcia zazwyczaj się nie przydają, chyba, że ktoś planuje robić karierę w środowisku naukowym, gdzie tego typu pojęcia i problemy są nieustannie poruszane. Sytuacja prezentuje się też trochę inaczej dla osób zainteresowanych swoim kierunkiem kształcenia i nie idą na studia tylko po to, aby ,,zdobyć papierek”, lecz chcą poszerzyć swoją wiedzę i nabyć nowych umiejętności. Warto pamiętać również, że trzeba być zdecydowanym na swój kierunek i poświęcić mu wiele czasu.

na studiach

Trzeba jednak mieć świadomość, że pomimo ukończenia studiów nie mamy gwarantowanej pracy w wyuczonym zawodzie. W obecnych czasach, w XXI w., jest to czymś całkowicie normalnym, w szczególności w państwach gdzie jest nadmiar liczby absolwentów w stosunku do wolnych miejsc pracy. Zatem jak można dostrzec, nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie czy pójście na studia jest opłacalne.

Wszystko zależy od naszego zaangażowania i pomysłu na siebie oraz naszą karierę. Decyzja czy chcemy kontynuować naukę na dalszych szczeblach edukacji powinna być podjęta całkowicie przez nas samych. Studia dają korzyści, sprawiają, że zyskujemy dużą dawkę wiedzy i kompetencji oraz docieramy do wyższych szczebli wykształcenia. Otwierają się przed nami nowe możliwości i drogi kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here