Spółka cywilna jest jednym z podstawowych rodzajów spółek, które są tworzone przez co najmniej dwie osoby w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku spółki cywilnej, jej majątek nie stanowi osobnego prawnie bytu i należy do wspólników. Oznacza to, że wszelkie długi oraz dochody firmy rozliczane są bezpośrednio na kontach prywatnych każdego ze wspólników proporcjonalnie do ich udziału w firmie.

Definicja spółki cywilnej

Czy spółka cywilna ma swój majątek? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. Dlatego też warto na początku zdefiniować, czym jest spółka cywilna.

Spółka cywilna to forma prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne. Właściciele tej formy prawniczej ponoszą solidarną odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania wynikające ze świadczeń dokonywanych przez tę spółkę.

Ważnym elementem tworzenia takiej spółki jest umowa o jej utworzenie oraz rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Umowa powinna określić m.in.: cel i zakres działalności, sposób podziału zysków i strat oraz sposób reprezentacji przedsiębiorstwa.

Co do kwestii posiadania majątku przez taką właśnie firmę – według polskiego prawa nie istnieje osobowość prawna dla tego rodzaju jednostek organizacyjnych. Oznacza to że formalnie rzecz biorąc – sama firma nie posiada swojego własnego majątku ani innej wartości materialnej czy niematerialnej; są one przypisywane do konkretnych partnerów we wspólnocie interesów finansowych jakimi się stali decydujący o wszystkich aspektach funkcjonowania firmy

Zgodnie bowiem ustawowej definicji spółki cywilnej, każdy z jej wspólników odpowiada całym swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania poniesione przez firmę. Oznacza to że w przypadku braku środków na pokrycie długu lub straty firmy – do wykonawcy zadłużonej spółki może wystąpić jednocześnie o zapłatę od wszystkich jej właścicieli.

W praktyce jednak działanie takiej formacji biznesowej opiera się na podziale odpowiedzialności pomiędzy partnerami i przypisywaniu im określonych aktywów oraz pasywów. Wspólnicy decydują bowiem samodzielnie jakie mienie zostanie wykorzystane do prowadzenia działalności gospodarczej, a które pozostanie ich prywatnym własnością.

Dla uchronienia interesu poszkodowanego kontrahenta czy osoby trzeciej nieuczciwie potraktowanej działań ze strony przedsiębiorstwa składającego się ze wspólnikówważy bezpieczne rozwiązaniem wymaganie pisemnych umowy pożyczkowych/zleceniowych/umownych itp., którymi łączyłyby się konkretne kosztorysy inwestycji bądź plan finansowy nowo powstałej Spólki Cywilnej

Odpowiednio sformułowany wniosek mogną mieć charakter wiążacy dla każdego czynnika uczestniczącej w danej transakcji co wpłynie na poziom zabezpieczenia dla wszystkich stron umowy.

Podsumowując – spółka cywilna jako forma prowadzenia działalności gospodarczej nie posiada osobowości prawnej i w praktyce to partnerzy decydują o tym, który majątek będzie służył przedsiębiorstwu. Jednak każdy z nich odpowiada całym swoim majątkiem za wszelkie długi firmy, co warto mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji dotyczących takiej formacji biznesowej.

Tak, spółka cywilna ma swój majątek. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.miastadawniej.pl/ w celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat. Link tagu HTML: https://www.miastadawniej.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here