Tak, po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia i zdobyciu licencji można pracować jako księgowy. Wymagane jest jednak posiadanie odpowiedniej wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i sporządzaniem deklaracji podatkowych. Dodatkowo, istnieją także wymogi dotyczące doświadczenia zawodowego oraz stałego doskonalenia się w swojej dziedzinie.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać księgowym po uzyskaniu licencjatu?

Czy po licencjacie można być księgowym? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które ukończyły studia na kierunku finanse i rachunkowość lub pokrewne. Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba spełnić pewne wymagania.

Po uzyskaniu licencjatu z zakresu finansów czy rachunkowości nie jesteśmy jeszcze automatycznie gotowi do pracy jako pełnoprawny księgowy. Aby zostać nim, musimy zdobyć odpowiednie uprawnienia oraz praktyczną wiedzę.

Pierwszym krokiem powinno być odbycie stażu zawodowego w firmie bądź biurze księgowym. Staż ten powinien trwać minimum 3 miesiące dla osób posiadających wykształcenie magisterskie lub inżynierskie oraz 6 miesięcy dla absolwentów studiów licencjackich.

W czasie stażu będziemy mieli możliwość poznać pracę biura/książki pod okiem doświadczonego specjalisty z dziedziny rachunkowości. Warto tu dodać, że ilość godzin spędzoną na praktykach przepisuje prawo – wynosi ona aż 480 godzin (podczas których należy nabywa się umiejętności związanych m.in.: prowadzeniem ewidencji VAT/cennikowej/kosztowej; przygotowywaniem deklaracji PIT/VAT/CIT itd.).

Jeśli już mamy za sobą staż, warto zastanowić się nad zdobyciem certyfikatu księgowego. Jest to dokument potwierdzający posiadanie przez nas wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu księgowego.

Aby uzyskać taki certyfikat należy spełnić określone wymagania (m.in.: mieć ukończone studia na kierunku finanse/rachunkowość lub pokrewne; posiadać co najmniej 2 lata praktyki jako asystent/księgowa/ksiegowy itp.). Po przystąpieniu do egzaminów trzeba osiągnąć wyniki przynajmniej dostateczny z każdego modułu testowego oraz minimum dobrze ze wszystkich części składających się na pracownię projektową – po czym otrzymujemy uprawnienia.

W Polsce istnieją różne organizacje zajmujące się przyznawaniem takichże certyfikatów: Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów, Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce czy Państwowemu Egzaminowi Certyfikacyjnemu dla Księgowych.

Kolejnym ważnym elementem jest znajomość programów komputerowych wspomagających prowadzenie rachunkowości. Na szczególna uwagę zasługujesz tutaj systemy ERP np. Sage Symfit Enterprise albo Comarch Optima.

Nie można też zapominać o znaczeniu języków obcych, w szczególności angielskiego. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm współpracuje z zagranicznymi partnerami i klientami, co wymaga od księgowych dobrej znajomości języka.

Podsumowując – po uzyskaniu licencjatu z zakresu finansów czy rachunkowości można pracować jako asystent/księgowa itp., jednakże aby zostać pełnoprawnym specjalistą należy spełnić pewne wymagania (odbycie stażu zawodowego; zdobycie certyfikatu księgowego). Poza tym trzeba też pamietać o dobrych umiejętnościach komputerowych oraz znajomości j.z anglielskiego.

Tak, po ukończeniu studiów licencjackich można pracować jako księgowy. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.nagrodobiorcy.pl/ w celu uzyskania dalszych informacji na temat tego zawodu oraz możliwości rozwoju kariery. Oto link tagu HTML :
Nagrody Biorącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here