Zastanawiasz się, jaki kierunek studiów wybrać? Masz wyobraźnię przestrzenną, zmysł estetyczny i analityczny umysł? Interesujesz się architekturą? Być może zaciekawi Cię architektura krajobrazu. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten kierunek i gdzie możesz szukać pracy po jego ukończeniu.

Architektura krajobrazu – co warto wiedzieć?

Z roku na rok jest to coraz popularniejszy i cieszący się rosnącym zainteresowaniem studentów kierunek. Z pewnością wynika to z faktu, że jako społeczeństwo coraz większą wagę przywiązujemy do tego, jak wygląda przestrzeń, w której na co dzień przebywamy, zależy nam, aby była ona estetyczna, funkcjonalna i ekologiczna. Z tego względu specjaliści w dziedzinie architektury krajobrazu są poszukiwani. W Warszawie kierunek ten można studiować m.in. na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania: http://www.wseiz.pl/pl/uczelnia/wydzial-architektury/architektura-krajobrazu. Uczelnia ta cieszy się bardzo dobrymi opiniami wśród studentów i absolwentów, warto więc wziąć ją pod uwagę. Odbywają się tam zajęcia na studiach I-go i II stopnia, w trybie stacjonarnym oraz weekendowym. Dodatkowo, z myślą o studentach zagranicznych, program realizowany jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Studia mają charakter praktyczny, co oznacza, że duży nacisk kładzie się nie tylko na zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale też umiejętności praktycznych. Jest to kierunek dla osób ambitnych, pracowitych i kreatywnych. To ciekawe połączenia studiów artystycznych i technicznych, wymagające od studentów otwartego umysłu i zdolności matematycznych, ale również zmysłu estetycznego i predyspozycji plastycznych.

Jakie zagadnienia realizowane są w czasie studiów?

Architektura krajobrazu to kierunek łączący w sobie przede wszystkim wiedzę z dziedzin takich jak geografia, biologia, ekologia i matematyka. Podczas studiów I-go stopnia studenci uczą się m.in.:

  • Kompleksowego tworzenia projektów zagospodarowania przestrzennego, głównie miejskich terenów zielonych;
  • Właściwego wykonywania prac konserwatorskich i pielęgnacyjnych różnorodnych obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej;
  • Procesów budowy różnorodnych obiektów architektury krajobrazu;
  • Zarządzania zespołem, nadzorowania prac czy współpracy z architektami, deweloperami i instytucjami państwowymi.

Natomiast na studiach II-go stopnia uzupełniają swoją wiedzę o treści dotyczące:

  • Właściwej oceny uwarunkowań urbanistycznych, geograficznych i kulturowych danego terenu;
  • Tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu;
  • Zarządzania projektami;
  • Oraz działań marketingowych.

Gdzie szukać pracy po studiach na tym kierunku?

Architektura krajobrazu to tzw. przyszłościowy kierunek, który daje duże perspektywy zatrudnienia. Jego absolwenci są mile widziani nie tylko w pracowniach projektowych, ale również wielu instytucjach państwowych na szczeblu samorządowym oraz rządowym, w ośrodkach rozwojowo badawczych czy niektórych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Osoby, którym zależy na dynamicznej, różnorodnej pracy mogą zatrudnić się także w parkach krajobrazowych czy służbach ochrony przyrody. Etaty te oferują ciekawe zajęcia nie tylko przy biurku, ale również  – a może przede wszystkim – w terenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here