Waga to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sklepu spożywczego. Jest również niezbędna we wszystkich innych firmach zajmujących się sprzedażą towarów na wagę. Ich sprawność i wygoda obsługi w dużej mierze wpływają na zadowolenie klientów z zakupów i rzetelność rozliczeń. To z kolei bezpośrednio przekłada się na popularność sklepu i wysokość notowanych przez niego przychodów. Wybór wagi sklepowej powinien być dobrze przemyślany. W nowym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią wagę i jakimi cechami powinien cechować się konkretny model.
Wagi sklepowe i wagi przemysłowe – dokładny pomiar sprzedawanych lub wytwarzanych produktów
Odpowiednio dobrana waga sklepowa ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania sklepu sprzedającego produkty na wagę. Gwarantuje precyzyjne ważenie towarów, umożliwiając tym samym poprawnego rozliczenia z klientami, dostawcami i fiskusem, ma też spory wpływ efektywność pracy całego zespołu. W sklepach samoobsługowych wagi z funkcją etykietowania przyspieszają zaś obsługę klienta i pomagają uniknąć kolejek. Z kolei w mniejszych sklepach lokalnych wagi kalkulacyjne pomagają w szybkiej wycenie produktów, co sprawia, że klienci są obsługiwani płynnie i sprawnie.
Wagi elektroniczne do kasy fiskalnej. Niezbędny element wyposażenia sklepów spożywczych i nie tylko
W Polsce użytkowanie wag sklepowych regulowane jest przez prawo uchwalone w celu zapewnienia rzetelności pomiarów w obrocie handlowym. Najważniejszym aktem jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 stycznia 2008 roku, które określa m.in. przebieg procedury legalizacji wag. Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 20 czerwca 1990 r. ujednolica zaś przepisy dotyczące wag nieautomatycznych na terenie całej EU i nakłada na producentów obowiązek dotyczący tego, by każde urządzenie sprzedawane na unijnych rynkach spełniało te same wymagania. W Polsce zastosowanie ma ponadto Prawo o miarach z dnia 11 maja 2001 r., szczegółowo określające wymogi dotyczące użytkowania wag w handlu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wagi sklepowej? Zakres ważenia i dbałość o wysoką jakość wykonania
Współczesne wagi sklepowe oferują znacznie więcej opcji niż tylko podstawowe ważenie. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą być wyposażone również w wiele dodatkowych funkcji znacznie usprawniających proces sprzedaży. Wspomniane już wagi umożliwiają wydrukowanie etykiety z informacją o wadze, cenie oraz kodem kreskowym. Skanerowagi łączą zaś funkcję ważenia ze skanowaniem kodów kreskowych, przyczyniając się do usprawnienia obsługi przy kasie. Wspomnieć należy również o wagach kalkulacyjnych – automatycznie obliczają one cenę produktu na podstawie jego wagi i zaprogramowanej stawki za kilogram. Niektóre modele wyposażone są również w dodatkowe funkcje i udogodnienia – np. są wodoodporne, zintegrowane z kasą fiskalną czy mają wbudowaną pamięć wewnętrzną.
Waga sklepowa – jakie funkcje dodatkowe powinna mieć? Funkcja liczenia sztuk i inne opcje
Wybór odpowiedniej wagi sklepowej powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Najważniejszy to dopasowanie do specyfiki działalności sklepu. W mniejszych sklepach, w których natężenie ruchu jest niższe, wystarczająca okaże się prosta waga kalkulacyjna. Z kolei w dużych marketach lub delikatesach lepiej sprawdzą się wagi etykietujące lub skanerowagi. Ważne jest także to, by każda waga posiadała aktualną legalizację. Przed zakupem uwagę zwróćmy również na to, czy waga ma możliwość integracji z kasą fiskalną. Duże znaczenie ma również zakres ważenia – wagi kontrolne wystarczą do sklepu samoobsługowego, ale do ważenia dużych towarów lub palet konieczne będzie skorzystanie z wagi magazynowej.
Odpowiednio dobrana waga sklepowa przyczyni się do usprawnienia obsługi klientów oraz umożliwi precyzyjne rozliczeń. Wybierając konkretny model, warto kierować się przede wszystkim specyfiką pracy sklepu oraz dodatkowymi możliwościami urządzenia.