Wakacje naukowe na Florydzie w Kalifornii lub Nowym Jorku? Czy możliwa jest opcja all inclusive, dzięki której studia w USA będą tańsze niż w Polsce? Sprawdź z nami jak to zrobić!

Wymagania uczelni w USA

Sprawdzając dostępne w internecie informacje dotyczące studiów w USA w pierwszej kolejności dowiesz się, że w USA są najlepsze uczelnie na świecie. Przeczytasz prawdopodobnie o Lidze Bluszczowej i bardzo wysokich kosztach. Kwoty, które się pojawią mogą oscylować w okolicach 100 000 USD rocznie. Jeśli się nie zniechęcisz, to sprawdzisz, jak wygląda proces aplikacji na amerykańskie uczelnie. Przeczytasz o egzaminie SAT, wysokich wymaganiach i niemożliwych do przekroczenia progach punktowych.

Czy istnieje jednak sposób, aby dostać się na uczelnię w USA przechodząc mniej wymagającą ścieżkę, nie ponosząc niewyobrażalnych kosztów, sprawiając jednocześnie, że studia w USA będą tańsze niż w Polsce?

Uniwersytety w USA znane są z najwyższej jakości nauczania oraz najwyższych kosztów czesnego. Epickie kampusy należą do najdroższych na świecie, a koszty utrzymania przekraczają możliwości finansowe wielu absolwentów szkół średnich. Najlepsze uczelnie wymagają wniesienia opłaty rzędu 80 000 USD rocznie. Dodatkowo za kampus trzeba zapłacić niebagatelne 20 000 USD. Są jednak sposoby, aby koszty te zredukować do absolutnego minimum lub wręcz je wyeliminować.

Full Ride

Uniwersytety w USA

Niektóre amerykańskie uczelnie, a biorąc pod uwagę fakt, że w światowych rankingach są ich steki, stosują program stypendialny znany pod nazwą full ride lub full tuition. Uniwersytety, które stosują takie rozwiązanie informują i tym na swoich stronach internetowych. Najłatwiej będzie wejść na www.flyhighuniversity.pl i prześledzić ranking szanghajski, wytypować kilka i sprawdzić ich ofertę. Dzięki tej opcji możesz otrzymać pełne stypendium, które pokrywa wszystkie koszty studiów od czesnego, przez książki, akademik, po koszty przelotów. Aby skorzystać z tej opcji trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze trzeba dostać się na uczelnię, która oferuje tego typu stypendium, po drugie należy w oparciu o dokumenty finansowe wykazać, że nie jesteś w stanie ponosić kosztów związanych ze studiowaniem. W pierwszym przypadku warto zainteresować się uczelniami z drugiej i trzeciej setki rankingów światowych. Łatwiej się na nie dostać a nadal mamy do czynienia z uczelniami klasyfikowanymi znacznie wyżej niż najlepsze uczelnie w Polsce. Osoby z dobrymi świadectwami zachęcamy jednak do aplikowania na najlepsze uniwersytety. Sprawdź terminy aplikacji i postaraj się przygotować do tych najwcześniejszych. W ten sposób zwiększasz swoje szanse. Uczelnie amerykański stosują zazwyczaj trzy terminy aplikacji (early session, winter session i spring session), a amerykańscy studenci lubią do ostatniego momentu podkręcać swoje aplikacje, tym bardziej, że amerykańską maturę (SAT) mogą zdawać dowolną ilość razy, w kilkumiesięcznych odstępach czasu, do osiągnięcia pożądanego wyniku.

Test Optional

Coraz popularniejszą formą udowodnienia swoich akademickich kompetencji jest przedstawienie innych niż SAT wyników egzaminacyjnych. Test SAT może sprawiać polskim uczniom wiele trudności. Część writting and reading wymaga wielomiesięcznych przygotowań, za to część maths dla polskiego absolwenta szkoły średniej powinna stanowić piece of cake. Matematyka na amerykańskiej maturze to jest polski poziom szkoły podstawowej. Jeśli zatem nie masz czasu na przygotowanie się do egzaminu SAT i wykręcenia odpowiedniego wyniku (najlepiej ponad 1200, 1400 pkt na 1600 możliwych), poszukaj uczelni oferującej test optional! W tej opcji będziesz mógł przedstawić swoje wyniki maturalne. Jeśli poważnie myślisz o studiach, to zakładamy, że będą one przynajmniej dobre! Co w sytuacji, gdy aplikujesz we wczesnej sesji i jesteś w ostatniej klasie szkoły średniej? Są uczelnie, które zadowolą się predykcją Twoich ocen maturalnych. Porozmawiaj z nauczycielami i określ z nimi przewidywane wyniki swojej matury. Następnie przygotuj dokument, który podpiszą i opieczętują. Znamy skuteczne przypadki takich działań. Więcej informacji znajdziesz na stronie naszego projektu.

Need Blind Admission

amerykańskie uczelnie

Formuła ta stosowana jest przez wiele, nawet najlepszych, amerykańskich uniwersytetów. W swojej istocie sprowadza się do tego, że czesne ustalane jest indywidualnie w zależności od możliwości finansowych przyszłego studenta. Z danych, do których dotarłyśmy wynika, że pełne opłaty ponoszone są przez mniej niż połowę studentów amerykańskich uczelni wyższych. Większość korzysta ze stypendiów, zniżek lub studiuje całkowicie za darmo. System Need Blind Admission został stworzony w celu wyrównywania szans i pozyskiwania wartościowych studentów, którzy nie są w stanie ponosić pełnych kosztów czesnego. Wysokość opłaty za studia ustalana jest indywidualnie po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji. Polityka uczelni jest w tym zakresie bardzo indywidualna i musisz sprawdzić, jak kształtuje się na uczelni, na którą chcesz aplikować. Jedno jest pewne, warto aplikować na uczelnie w USA a koszty martwić się później!

Fly High University jest projektem społecznym realizowanym w ramach platformy Zwolnieni z Teorii. Szczegóły dotyczącej projektu znajdziesz na www.flyhighuniversity.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here