Ile zarabia marynarz na statku wycieczkowym?
Jest wiele osób, które marzą o pracy na statku wycieczkowym. Często jest to związane z fascynacją podróżami i możliwością odwiedzenia różnych miejsc na świecie. Jednak jedno z najważniejszych pytań, jakie się pojawia, dotyczy zarobków marynarza pracującego na takim statku. Ile można naprawdę zarobić jako członek załogi? W tym artykule dowiesz się więcej.
Podstawowe informacje
Zanim przejdziemy do konkretów dotyczących wynagrodzenia marynarzy, warto poznać kilka podstawowych informacji o tej branży. Statki wycieczkowe są ogromnymi obiektami pełnymi luksusu i rozrywek dla pasażerów. Aby utrzymać je w idealnej kondycji i zapewnić komfort wszystkim gościom, potrzebna jest duża liczba personelu.
Rodzaje stanowisk
Na pokładzie statków funkcjonuje wiele różnych stanowisk pracy dla personelu hotelowego oraz technicznego:
- Kapitan – osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo całej jednostki;
- Pierwszy oficer – asystent kapitana;
- Mechanik pokładowy – dba o sprawność techniczną statku;
- Kucharz – przygotowuje posiłki dla pasażerów i załogi;
- Personel pokojowy – utrzymuje czystość na pokładzie i w kabinach gości.
Zarobki marynarza
Ostateczne zarobki zależą od wielu czynników, takich jak doświadczenie zawodowe, stanowisko czy rodzaj umowy. Na ogół jednak można powiedzieć, że wynagrodzenia są atrakcyjne w porównaniu do innych branż.
Pensja podstawowa
Podstawowe wynagrodzenie marynarzy jest ustalane przez firmę przewozową lub agencję rekrutacyjną. W przypadku osób bez żadnego doświadczenia może to być około 1000 euro miesięcznie netto (ok.4500 zł). Jednak im wyżej znajduje się dana osoba w hierarchii oraz im większe ma staż pracy na statkach, tym pensja rośnie.
Dodatek służbowy
Niektóre firmy oferują również dodatki służbowe jako premie motywacyjne dla pracowników wykonujących swoje obowiązki wzorowo lub mających specjalistyczne umiejętności np.: język angielskiego na bardzo dobrym poziomie.
Tego typu bonusy mogą znacznie podnieść miesięczne wynagrodzenie.
Wydatki na statku
Jednak należy pamiętać, że praca na statku wycieczkowym wiąże się z pewnymi kosztami. Pracownicy mają zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie bez dodatkowych opłat. Jednak mogą pojawić się inne koszty, takie jak telefon komórkowy czy internetowe połączenia telefoniczne do rodziny i przyjaciół oraz ewentualne zakupy osobiste.
Dodatkowe korzyści
Poza atrakcyjnymi zarobkami marynarze pracujący na statkach wycieczkowych często cieszą się różnego rodzaju benefitami:
- Zwiedzanie różnych miejsc – jedną z największych zalet pracy jako marynarz jest możliwość odwiedzenia wielu interesujących miejsc;
- Nauka języków obcych – kontakt z pasażerami ze wszystkich stron świata daje szansę doszlifowania swoich umiejętności językowych;
- Rozbudowany pakiet socjalny – wiele firm oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, programy szkolnictwa dla dzieci oraz dostęp do rozryweki pokładowej;