Ile lat pracy w gospodarstwie można doliczyć?

Często słyszy się pytanie, ile lat pracy w gospodarstwie rolnym można doliczyć do ogólnego stażu zawodowego. Jest to istotne dla osób pracujących na roli, które chcą przeliczyć swoje lata ciężkiej i nieustannej pracy na uprawnienia emerytalne czy rentowe. Odpowiedź jest jednak bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać.

Określenie pojęcia „praca w gospodarstwie”

Zanim przejdziemy do omawiania tematu głównego artykułu, warto najpierw zdefiniować czym dokładnie jest praca w gospodarstwie. Przepisy prawne dotyczące tego zagadnienia różnią się między krajami i regionami, dlatego ważna jest znajomość konkretnej legislacji obowiązującej daną osobę.

Polska definicja

W Polsce praca w gospodarstwie obejmuje wszystkie działania związane z produkcją rolno-spożywczą oraz hodowlaną prowadzone przez osoby fizyczne lub ich rodziny we własnym zakresie bez stosunku pracy ani umowy o dzieło.

Pracę tę wykonuje się samemu bądź przy pomocy innych członków rodziny mieszkających razem pod jednym adresem zamieszkania oraz zatrudnionych pracowników, którzy prowadzą gospodarstwo wraz z jego właścicielem.

Przykłady czynności

Czynnościami objętymi definicją pracy w gospodarstwie są m.in.: uprawa roli i ogrodu, hodowla zwierząt, produkcja produktów rolno-spożywczych (np. serów czy przetworzonej żywności), sprzedaż wyprodukowanej na miejscu żywności lub usług agroturystycznych.

Należy jednak pamiętać o tym, że samo posiadanie działki ziemi nie jest wystarczające do uznania osoby za pracującą w gospodarstwie. Konieczne jest faktyczne angażowanie się we wspomniane wcześniej czynności produkcyjne.

Doliczenie lat pracy do stażu zawodowego

Kiedy już ustalimy kim dokładnie jest pracobiorca rolny według obowiązujących przepisów danego kraju czy regionu, możemy przejść dalej i poruszyć kwestię doliczenia tych lat pracy do stażu zawodowego.

W Polsce istnieje możliwość zgłoszenia samozatrudnienia jako głównego źródła dochodu. W takiej sytuacji lata ciężkiej harówek na polach mogą zostać uwolnione od zapomogi społecznej podczas emerytury czy renty. Warto jednak wiedzieć, że przepisy dotyczące doliczenia lat pracy na roli są różne dla poszczególnych grup zawodowych.

Rolnicy indywidualni

Jeśli jesteś rolnikiem indywidualnym i prowadzisz własne gospodarstwo rolno-spożywcze, masz możliwość zgłoszenia się do Zakładu Ubezp zdrowotnego (ZUS) jako osoba samozatrudniona. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z ulg podatkowych oraz uwolnić lata swojej ciężkiej pracy od zapomogi społecznej.

W przypadku rolników indywidualnych ZUS umożliwia doliczenie maksymalnie 30 lat pracy na polach do stażu zawodowego. Oznacza to, że jeśli przez te 30 lat byłeś oficjalnie zarejestrowany jako pracujący w gospodarstwie i odprowadzałeś odpowiednie składki zusowskie, będą one liczone przy ustalaniu wysokości twoich świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Ograniczenia

Należy pamiętać o tym, że nie wszystko można uznać za prace wykonywaną we własnym zakresie bez stosunku pracy ani umowy o dzieło według ustawy dotyczącej „rolników”. Sztuczka polega tutaj na tym aby potraktować pewne czynności jako prace wykonywane na własnym gospodarstwie, a inne np. sprzedaż produktów przez internet bądź w sklepie stacjonarnym potraktować jak działalność poza rolniczą.

Rolnicy zatrudniający pracowników

Jeśli prowadzisz większe gospodarstwo i zatrudniasz pracowników, sytuacja może się nieco różnić. W takim przypadku przepisy dotyczące doliczenia lat pracy są bardziej elastyczne.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami ZUS-u można doliczyć do stażu zawodowego lata swojej własnej pracy oraz 50% czasu przepracowanego przez każdego jednego Twojego podległego ustawowo (czyli legalnie zgłoszonego) pracownika.

Korzyści dla właścicieli dużych gospodarstw

Dla osób zarządzających większymi przedsiębiorstwami rolno-spożywczymi jest to korzystna opcja, ponieważ możliwe jest uwolnienie od zapomogi społecznej jeszcze większej liczby lat ciężkiej harówek na polach przy ustalaniu wysokości emerytury czy renty.

Częste proble

Wezwanie do działania: Sprawdź, ile lat pracy w gospodarstwie można doliczyć! Odwiedź stronę https://www.ostw.pl/ i uzyskaj niezbędne informacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here