Czytelnictwo w Polsce nie należy do największych i coroczne przeprowadzanie badań w tym kierunku pokazuje, że sytuacja jest dość kiepska. Mimo to znajdzie się wiele osób, które po książki sięgają chętnie i często. Po jakie konkretnie? Co najczęściej czytają Polacy, gdy już w ogóle czytają?

Ile czytają Polacy?

Jeżeli chodzi o poziom czytelnictwa, w Polsce nie należy on do wysokich i w każdym roku wyniki są mniej więcej podobne. Czas pandemii nieco jednak tutaj namieszał, ponieważ z racji dużych ograniczeń i częstszego przebywania w domu, wiele osób mimo wszystko zaczęło czytać. Z ostatnich badań wynika, że po chociaż jedną książkę w ciągu ostatniego roku sięgnęło 42% Polaków, a to aż o 3% więcej w stosunku do badań zeszłorocznych. Raport ten może być jednak nieco zawyżany z racji tych czytelników, którzy często czytają i to więcej książek niż tylko jedną rocznie.

Od czego zależy czytelnictwo?

Tworząc raport czytelniczy, osoby za niego odpowiadające, biorą pod uwagę najróżniejsze kryteria, które mogą mieć wpływ na to, czy po książki sięga się częściej, czy rzadziej. Chodzić tutaj będzie między innymi o wiek, a badania wykazują, że im młodszy jest czytelnik, tym chętniej sięga po książki. To, co czytają Polacy, zależy m.in. od wykształcenia (sprawdź toczytam.pl), ponieważ jak się okazuje, wykształcone osoby zazwyczaj wybierają książki naukowe i te bardziej wymagające. Z drugiej strony inaczej wygląda poziom czytelnictwa wśród kobiet i mężczyzn, tak samo, jak i sięgają oni po zupełnie inne pozycje i gatunki.

Co najchętniej czytają Polacy?

Jak zostało wspomniane to, po jakie książki sięgają Polacy, najczęściej uzależnione są od wieku, płci czy wykształcenia. W przypadku osób starszych jest to poważna literatura, reportaże czy książki polityczne i naukowe, osoby młodsze sięgają raczej po lektury i pozycje lżejsze w typie popularnej beletrystyki. Kobiety wolą romanse, kryminały i poradniki, a mężczyźni literaturę faktu, biznes, ale po kryminał też chętnie sięgną. Osoby słabiej wykształcone wolą książki lekkie o prostej fabule, a wyższe wykształcenie sprawia, że szuka się pozycji bardziej wymagających intelektualnej gimnastyki. To są oczywiście pewne uogólnienia, nie dotyczą więc każdego Polaka z osobna, ponieważ preferencje lekturowe to indywidualna sprawa każdego z nas.

Co znajduje się na listach bestsellerów wśród Polaków?

Oprócz ogólnych badań poziomu czytelnictwa, co roku sprawdza się też jakie pozycje cieszą się ogółem największym zainteresowaniem. Od kilku lat niezmiennie na szczycie list bestsellerów znajduje się między innymi Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk czy Stephen King. Wysoko znajdują się też pozycje klasyczne, jednak w ich przypadku najczęściej mamy do czynienia z uczniami, którzy poniekąd muszą je czytać z racji obowiązującej listy lektur. Dużą popularnością cieszą się też te pozycje, które ostatnimi czasu zaczęły być ekranizowane. Powstający filmy czy seriale, sprawiały, że sięgało się także po książkę, by ją poznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here