»

Sie 09

Wiedza ogólna

Co to jest – tak zwana wiedza ogólna? Czego uczą się nasze dzieci? Czy to, czego się uczą – przyda im się do czegokolwiek? Co sądzicie o programie nauczania w Polsce kontra inne kraje? Czy dorosły człowiek pamięta cokolwiek z tego, co szkoła próbowała mu przekazać swego czasu?

Takich pytań można zadawać milion – ale są to pytania ważne, takie które powinno sobie zadać ministerstwo edukacji. Zapytać powinno się rodziców i nauczycieli, czyli tych, których to najbardziej dotyczy!

Byłam ostzadanie domoweatnio u mojej księgowej (dobre biuro: www.finansowoksiegowe.pl) i zastałam ją nad zeszytami wraz z dwunastoletnim synem. Zadania, które chłopak miał do rozwiązania – nie były z życia wzięte – to teoretyczny bełkot, który ludziom z wykształceniem wyższym potrafi sprawić trudność. I tu jest chyba pies pogrzebany – mamy u nas przestarzały program, wiedza – która zaśmieca głowę naszych dzieci i wypiera rzeczy naprawdę ważne i takie, które mogą się przydać w prawdziwym życiu.

Jeśli chcemy coś zmienić i sprawić, żeby dzieciaki kończące edukację rzeczywiście były przygotowane do podjęcia prawdziwej pracy – powinniśmy zacząć zmieniać system od podstaw, od podstawówki i jej pierwszych klas!