«

»

Kwi 10

Reforma

reformaNajnowsza reforma szkolnictwa zakłada 8 klasowy tryb szkoły podstawowej, likwidację gimnazjum i wydłużenie czasu nauki w szkołach średnich. Ponadto – odwołano konieczność chodzenia sześciolatków do pierwszej klasy. Jednym słowem – wróciliśmy do systemu sprzed kilkunastu lat.

Czy to dobrze, czy to źle – trudno jednoznacznie oceniać. Na pewno są dobre strony i złe. Z jednej strony – od samego początku gimnazjów – mówiło się  – że gromadzimy w jednym miejscu młodzież w najgorszym wieku buntu. Młodzież ta czuła się dorosła – bo zmieniła szkołę – pomimo tego, że dorosła nie była. To powodowało dużo problemów wychowawczych i kumulację złych zachowań w grupie. Rozdzielenie tego więc ma swoje dobre strony – zmniejszą się problemy wychowawcze.

Kwestia sześcio i siedmiolatków – jest już trudniejsza. Moim zdaniem reforma wprowadzająca obowiązek szkolny od wcześniejszych lat miała sens. Nie poszła jednak za tym zmiana programu, a to jednak jest dość istotne – żeby przystosować program nauczania do emocjonalnych możliwości dzieci…

A Wy co sądzicie o zmianach? Wyjdą nam na dobre?